MUDr. Michaela Tomanová radí: Kdy a jak je nejlepší začít po porodu cvičit

Začít se cvičením je možné již velmi brzo po porodu, hned jak se tělo zregeneruje po velké zátěži, kterou tato událost bezesporu je. Nejkratší termín je okolo čtyř dnů po porodu, kdy lze začít např. s dýchacími cviky. Samozřejmě jedná se o velmi individuální věc, která záleží na stavu a možnostech každé maminky.   

Cvičení v šestinedělí

Jedná se o velmi individuální věc, dle pocitů a stavu maminek. Stále platí, že jsou vhodnější cviky malého rozsahu a nižší intenzity. Náročnější cvičení není doporučováno, ať již z hlediska fyzického stavu, tak také z důvodu zvýšené tvorby kyseliny mléčné v krvi, která se přenáší i do mateřského mléka.
 
„Vhodné je začít cvičit velmi opatrnými fyzicky příliš nenáročnými cviky malého rozsahu. Výborná je i možnost využití speciální rehabilitační metody INFINITY method. Ta umožňuje cvičení v mikropohybu v rozsahu pár milimetrů, nebo dokonce pouze jen v představě. Tuto praktiku lze využít právě již velmi brzo po porodu i pro maminky po císařském řezu, kdy svaly pracují pouze na základě představy pohybu. Tím dochází k vysílání vzruchů a aktivaci svalů i přesto, že se fakticky nehýbeme,“ říká MUDr. Michaela Tomanová, primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí.

A jak se cvičením po šestinedělí?  „Záleží na zdravotním stavu maminky. Pokud se cítí dobře, netrpí žádnými obtížemi a vše postupuje bez komplikací, je možné intenzitu cvičení postupně zvyšovat. V opačném případě je nutné vždy „poslechnout“ naše tělo a zatížení snížit. I přesto je stále možné cvičit, ale je důležité si stanovit správný postup. Vhodné je opět využití INFINITY method, která slouží i jako pohybový program, kde si maminky mohou zvolit méně náročná cvičení např. cviky s dýcháním, cviky s mírnou zátěží, a přesto dochází k posílení např. svalů břicha, “ říká MUDr. Michaela Tomanová.

Pozor na procvičování břišních svalů

Samozřejmě po porodu císařským řezem je nutné nejprve počkat, až se plně zahojí jizva. V opačném případě by hrozilo, že si cvičením maminky více ublíží, než pomůžou. „Před samotným posilováním břišních svalů je nutné zaměřit se na dýchací cviky, protažení a posílení svalů pánevního dna. Tento postup ale platí i pro druhý případ porodu,“ dodává MUDr. Michaela Tomanová.