Používáním tohoto webu souhlasíte s využíváním cookies na těchto stránkách. Více informací ZDE. Rozumím

Pablo Picasso (1881–1973)

16. 02 2008 | Tento článek necháváme v originálu a doplňujeme své. Zde se můžete podívat na zápisník, který používal známý malíř.

Notebook No. 53, June-September 1912, 9 X 13.5 cm

Pencil and/or ink drawings. Sketches of cubist compositions, guitars, violins, moustached male heads, etc. Oilcloth-bound notebook with elastic closure and inner expandable pocket, 84 pages of squared paper stitched with linen thread; lacks 18 sheets, which have been torn out. These two pages contain the lines of an abstract composition on one side and the impression of a flower collage with the writing Sorgues on the other.

Caption: “Je Suis Le Cahier”, The Sketchbooks of Picasso,
The Atlantic Monthly Press New York, 1986

HISTORIE: Moleskine, to je legendární zápisník. Mnohé kresby, poznámky, myšlenky a pocity se shromáždí v tomto důvěrném kapesním příteli, než se promění ve slavné obrazy nebo stránky knih, které si oblíbíte. V dlouhotrvající tradici pokračoval spisovatel a cestovatel Bruce Chatwin, který se vždy před tím, než vyrazil na novou výpravu, zastavil ve starém pařížském papírnictví v ulici Rue de l''Ancienne Comédie a zásobil se moleskiny na cestu. Během doby se tyto jeho zastávky staly opravdovou tradicí. Ještě než začal každý moleskine používat, očísloval si všechny stránky, vepsal své jméno a připojil alespoň dvě adresy na světě, kde se bude nacházet, spolu se slibem, že kdokoli najde a navrátí ztracený zápisník, dostane zaslouženou odměnu. Svůj postup poradil i příteli Luisi Sepúlvedovi, kterému daroval drahocenný moleskine před jejich společnou plánovanou cestou do Patagonie. Jak vzácný je to dar, se ukázalo velmi záhy, když poslední výrobce, malá rodinná firma z Tours, ukončil výrobu moleskinů v roce 1986. Krátký a strohý nápis majitele papírnictví ''Le vrai moleskine n''est plus'' se objevil u vchodu do obchodu, kde si ještě před svou cestou do Austrálie objednal Chatwin sto kusů zápisníků – „Moleskine opravdu není“. Ale nyní se moleskine znovu vrací. Klidný, diskrétní držitel výjimečné tradice, který zmizel na několik let, se opět objevil a vydal se na svou cestu (pouť). Svědek dnešních toulek a cestování jde zase z kapsy do kapsy, aby pokračoval v započatém příběhu. Zbývá ještě dopsat závěr. Jeho prázdné stránky jsou otevřené, aby vyprávěly velký příběh.

www.moleskinebooks.eu

Diskuse

Speciály

Naše magazíny

Novinky ze světa bydlení, aut, techniky ...

Český výrobce sedacích souprav a postelí - Aksamite

Český výrobce sedacích souprav a postelí - Aksamite