Březnové nehody si dle předběžných čísel vyžádaly 50 životů

Březnové nehody si v Česku podle předběžných údajů policie vyžádaly 50 lidských životů, což je za uplynulých pět let nejvíce. V delším horizontu ale není letošní březen nejhorší, v předchozích dvou desetiletích nejvíce lidí, 129, zahynulo ve třetím měsíci roku 1994. Naopak nejméně obětí bylo v březnu 2013, kdy podle zpřesněných policejních statistik při nehodách zemřelo 43 lidí. 

Letošní březnová bilance je horší než předchozí měsíce roku. Počet usmrcených za leden a únor byl nejnižší za posledních 43 let. 
    
Nejtragičtějšími dny třetího měsíce byl čtvrtek 20. a neděle 23. března, kdy zemřelo na silnicích pět lidí. Čtyři oběti si vyžádaly nehody, které se staly v úterý 25. března. Tři z těchto obětí má na svědomí srážka kamionu a dodávky u Lubence na Lounsku. Při nehodě zemřeli dvě ženy a jeden muž, kteří cestovali v dodávce, a další dva lidé z tohoto vozu byli zraněni. 
    
Několik březnových nehod skončilo smrtí dvou lidí. Například v neděli 16. března zemřeli po srážce s autem dva chodci. Řidič ujel. Nehodu ale provázejí nejasnosti. Policie zjišťuje, zda sedmatřicetiletá žena a jednapadesátiletý muž nebyli mrtví před tím, než je srazil vůz. Zatím není jasné, zda oba přejelo jedno auto, nebo šlo o dva vozy. 
    
O týden později v Českých Budějovicích havaroval vůz ujíždějící policejní hlídce. Na místě zemřel čtyřicetiletý řidič i jeho spolujezdkyně. Ve čtvrtek 20. března zemřeli při dopravní nehodě u Horních Tošanovic na Frýdecko-Místecku dva mladí lidé na motocyklu. Srazili se s nákladním autem. 
    
U statistik nehodovosti je nutné brát v potaz, že se můžou ještě změnit. Policisté z nich odebírají lidi, u kterých se později ukáže, že zemřeli ještě před dopravní nehodou například na infarkt. Dodatečně naopak připočítávají zraněné, kteří zemřeli do 24 hodin po nehodě. 
 
zdroj: ČTK