Češi sledují hokejové MS 2015 z pohodlí domova, na zlato tipují Kanadu!

O letošní hokejový šampionát konaný v České republice se zajímá většina Čechů. To potvrdil i bleskový průzkum agentury NMS Market Research, jehož výsledky ukázaly, že 82 % lidí u nás touto sportovní událostí doslova žije. Více než v hospodách lidé sledují jednotlivá utkání doma a favoritem turnaje jsou pro většinu z nich hokejisté Kanady. 

Z průzkumu mezi Čechy staršími 15 let vyplývá, že 64 % dotázaných sleduje zápasy, zatímco 18 % se na ně nedívá a vyhledává si pouze výsledky. Zbylých 18 % letošní mistrovství světa v ledním hokeji nesleduje vůbec.
 
Obýváky vítězí nad hospodami
 
88 % fanoušků hokeje se na mistrovství dívá doma u televize. Do hospody chodí na zápasy pouze 8 % dotázaných. Jednotlivci s vyšším než středoškolským vzděláním ještě více upřednostňují domácí sledování šampionátu, a to dokonce v 96 % případů! Diváci do 30 let se, častěji než ostatní, chodí na MS dívat k přátelům a naopak lidé starší 60 let si hokejové bitvy vychutnávají ve svých domovech. 
 
Výsledky všech utkání na turnaji Češi nejčastěji kontrolují v televizi (91 %). Na zpravodajských webech je vyhledává 51 % fanoušků a 29 % z nich tak činí na sociálních sítích. 
 
Medailové tipy
 
Turnaj se pomalu ale jistě přehoupl do své vyřazovací části, což však neznamená, že by už měli čeští fanoušci zcela jasno o tom, které týmy si z Prahy odvezou medaile. Horkým kandidátem na zisk slavné trofeje je pro 56 % Čechů tým Kanady. Pokud by právě hokejisté ze země javorového listu získali vytoužený titul mistrů světa, tak si 21 % dotázaných myslí, že by ve finále porazili český výběr. Na zisk bronzových medailí by pak tipovali tým Švédska. 
 
A zase ta Kanada
 
Když na některém turnaji vypadne český národní tým a hokejisté Slovenska se probojují do dalších kol, 52 % českých fanoušků fandí právě jim. To však nebude případ letošního šampionátu, na kterém se Slováci, na rozdíl od Čechů, neprobojovali do čtvrtfinálových bojů. 
 
V případě vypadnutí českých hokejistů z domácího mistrovství by tak nejpočetnější skupina lidí fandila kanadské reprezentaci (18 %). Malá část fanoušků by držela palce týmu USA a Švédska (6 % a 4%). Pro 17 % dotázaných pak podporování jiného než českého týmu nepřipadá v úvahu ani v případě našeho vyřazení.
 
Sázíme na „naše“
 
S hokejem souvisí i sázení. Tímto způsobem si zážitek z mistrovství umocňuje 11 % fanoušků. Sázejí více muži (15 %) než ženy (6 %). Dvě třetiny sázkařů si alespoň jednou vsadí na český tým, ostatní tipují až výsledky utkání o medaile nebo vítězství jiných týmů. Fanoušci starší 60 let sázejí především na medailové zápasy. 
 
Maskot
 
Průzkum potvrzuje, že volba Boba a Bobka jako maskotů MS byla velice vydařená. Hrdinové večerníčku Králíci z klobouku se líbí 90 % fanoušků. 
 
O průzkumu
Průzkum provedla agentura NMS Market Research ve dnech 30. 4. - 6. 5. 2015 na reprezentativním vzorku respondentů starších 15 let. Sběr dat proběhl online prostřednictvím Českého národního panelu.