Používáním tohoto webu souhlasíte s využíváním cookies na těchto stránkách. Více informací ZDE. Rozumím

České stavebnictví neudrželo loňský růst, v lednu kleslo o 10,4 procenta

15. 03 2016 | Českému stavebnictví vstup do letošního roku příliš nevyšel, podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) klesla stavební produkce v lednu meziročně reálně o 10,4 procenta. Po očištění od vlivu počtu pracovních míst se snížila v porovnání s lednem 2015 o 7,9 procenta. Za celý loňský rok přitom české stavebnictví vzrostlo meziročně o 5,5 procenta.  

„Potvrzují se mé obavy, že stavaři letos výrazně pocítí konec efektu Bruselských peněz, kdy stát loni ve snaze dočerpat co nejvíce peněz z evropských fondů masivně investoval hlavně do dopravní infrastruktury. Letos ale musí stavební firmy hledat práci jinde. Jedním z tradičních a spolehlivých zákazníků zůstávají developeři, kterým nahrává neutuchající růst poptávky po novém bydlení. Očekávám, že jen v Praze by roční prodeje mohly vzrůst až na 8000 nových bytů. To dá práci desítkám stavebních firem a tisícům zaměstnanců,“ tvrdí Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva dlouhodobého lídra bytové výstavby společnosti Ekospol.

Význam bytové výstavby pro stavaře dokládají i aktuální data ČSÚ, podle nichž bylo v lednu zahájeno meziročně o 35,9 procenta bytů více. Celkem začali stavaři v prvním měsíci letošního roku stavět 1881 bytů.

Velkou letošní hrozbou však pro celý sektor zůstávají podle Korce problémy s posuzováním vlivů staveb na životní prostředí, takzvaný proces EIA, který Evropská komise vyžaduje i u důležitých dopravních staveb plánovaných v minulosti. Pokud Česko nevyjedná s Bruselem co nejdříve výjimku, reálně hrozí, že stavba klíčových úseků dálnic, rychlostních silnic a obchvatů plánovaných na letošní rok do konce roku vůbec nezačne. Stavebnictví by tak letos přišlo o desítky miliard korun.

„Podobný problém však hrozí i u rezidenční výstavby, kterou stále brzdí neuvěřitelně složitý a zdlouhavý proces schvalování nových staveb. Rychleji se stavby povolují i v mnoha rozvojových zemích Afriky, které zrovna nejsou považovány za vzor fungujícího státního aparátu. Pokud se tento legislativní Kocourkov v Česku brzy nezmění, tak by se mohla bytová výstavba navzdory stále rostoucí poptávce také propadnout. Po dokončení projektů připravených v minulosti by totiž kvůli váznoucímu schvalování nových staveb nebylo prostě co stavět. Na to by doplatily hlavně stavební firmy a jejich zaměstnanci,“ varuje Korec.
 

 

Diskuse

Čtěte více

Možnost náhradního plnění je jen třešničkou na dortu, říká Petr Horký

Desítky firem pravidelně využívají možnost náhradního plnění prostřednictvím nákupu výrobků nebo služeb  MYJÓMI DRUŽSTVA INVALIDŮ . Pro firmy s více než pětadvaceti zaměstnanci, které ovšem ...

Ženy, budujete kvalitně svou profesní síť?

Networkingové obědy pořádané neziskovou organizací Business & Professional Women CR (BPWCR) jsou skvělou příležitostí pro navazování nových kontaktů, setkání se zajímavými a úspěšnými ženami, ...

Nadace Naše dítě zakládá sbírku na pomoc dětem z oblastí zasažených tornádem

Ničivé tornádo se prohnalo jihomoravskými obcemi minulý čtvrtek a napáchalo škody v řádu miliard korun. Nadace Naše dítě zakládá sbírku na pomoc dětem z oblastí poničených přírodní katastrofou.

První ročník Akademie pro začínající podnikatelky AWE úspěšně zakončen

13 týdnů studia v programu Arizonské státní univerzity, 39 studentek a jejich projektů, 7 finalistek v závěrečné soutěži AWE a 1 vítězka. Takový byl 1.ročník společného vzdělávacího projektu ...

Češi se nejvíce obávají finančních ztrát, hospitalizace a pracovní neschopnosti

„Úroveň obav se ve srovnání s obdobím před dvěma lety celosvětově výrazně zvýšila. Tato bezprecedentní zdravotní krize měla zásadní dopad na životy lidí a ovlivnila jak jejich životní úroveň, tak ...

 
.

Speciály

Naše magazíny

Novinky ze světa bydlení, aut, techniky ...

Modelky Fashion Models , více na www.fashion-models.cz