FRANCESCA SVŮJ BOJ O PSÍ ŽIVOT NEVZDÁVÁ

Den „D“ 21. 8. 2013. Tak by se dal nazvat dnešní den, který je pro osmiletou dvoukilovou psí jorkšírku bojem o přežití, pokud vyhraje, bude to zcela jistě datum jejího druhého narození. Smutný příběh se šťastným koncem, to je Francesca a její neobyčejný psí život.

Příběh Francescy začal před osmi lety, kdy se narodila jako štěně lidem, kteří postavili své živobytí na množení co největšího počtu psů s cílem se co nejvíce obohatit. Francesca neznala pohlazení, neznala lásku, nechodila na procházky, nepoznala vůni přírody, krásu denního světla ani pocit bezpečí od svého pána. Celých osm let žila v kleci předem určená k rození štěňat pro peníze. Žila v otřesných podmínkách, díky kterým po pátém porodu zcela oslepla. Zřejmě, když se lidským hyenám již nehodila, pokračovala její cesta do útulku v Praze v Modřanech. Zde si jí 17. 5. 2013 adoptovala 54letá paní Dana P. z Prahy, která má za sebou snad ještě horší životní příběh, jak sama Francesca. Toto osudové setkání ovšem mělo pro Francescu velký význam, neboť ihned dostala lásku a starostlivou péči, se kterou se doposud nesetkala. 
 
I když je Francesca zcela slepý pejsek, komu byste to neřekli, ten by to nepoznal. Francesca běhala, skákala, vítala návštěvy, pobíhala po bytě, jakoby viděla zcela běžně. Jednou spadla v restauraci z lavičky na zem, když nevěděla, kde lavička končí a chtěla se jít projít, ale oklepala se a utíkala dál. Opravdu krásná bojovnice. Paní Daně nevadila její slepota, protože ji chtěla pomoci z útulku pryč. I když se útulky snaží dát pejskům maximum, co mohou, ta pravá láska a blízký vztah mezi psem a pánem zde každý jistě postrádá. Paní Dana boj ale nevzdala a poctivě Francesce oči denně vykapávala vodičkou, kterou dostala od útulku. Celé tři měsíce, kdy měla paní Dana Francescu doma, byly obě velmi spokojené a šťastné.
 
14. 8. 2013 se Francesce začalo nedařit. Už tolik neběhala, neskákala, najednou z ničeho nic, jako kdyby byla bez života. Ležela doma pod stolem, nevylézala, občas si zakňučela. Nikdo nevěděl, co s pejskem je, ale každý máme své špatné dny. Paní Dana tedy čekala, že se z toho Francesca vyspí. Další den svůj stav Francesca nedávala tolik najevo. 
 
V pondělí 19. 8. 2013, když přišla paní Dana domů, nevěřila vlastním očím. Francesca počůrala celý byt a byla silně malátná, bylo vidět, že je zle. Neváhala a ihned s Francescou odjela na veterinární kliniku v Praze 4 – Podolí, kde se Francescy ujal MVDr. Miloš Pánek. Veterinář ihned udělal Francesce odběr krve a ultrazvuk, kde se potvrdilo, že má Francesca hnisající dělohu. Operace, při které je nutné vyndat dělohu z těla fenky, tedy byla nezbytná. Operaci veterinář vyčíslil odhadem na 10.000 Kč. Paní Dana sice pracuje, ale pouze na Dohodu o provedení práce a její plat je tak nízký, že sotva stačí každý měsíc na zaplacení nájmu a jídla. Paní Daně nezbývá na takové mimořádné situace ani koruna a částka 10.000 Kč je pro takového člověka částkou likvidační.
 
Netrápit fenku a uspat ji injekcí nepřicházelo v úvahu, jednak toto veterinář nesmí nabídnout, pokud jde pes zachránit, tak zcela jistě by toto nepřežila ani paní Dana P., která se fenky z útulku ujala. Bohužel paní Dana P. nemá ve své rodině nikoho, kdo by ji mohl poskytnout 10.000 Kč na záchranu psa, neboť jsou všichni rádi, že přežívají z měsíce na měsíc a tak se rozjela záchranná akce Francescy.
 
Iniciátorem záchranné akce byl Kamil Sabbagh, člen pražské produkční agentury 4Events, který postupně oslovil všechny své přátele a vyzval je, aby se přidali k záchraně Francescy. Následně oslovil paní Černou z občanského sdružení Dočasky (www.docasky.cz), kterou informoval o situaci. Paní Černá ihned začala jednat a oslovila veterinární kliniku MVDr. Jiřího Michálka z Ústí nad Labem, kde se dne 20. 8. 2013 v pravé poledne podařilo vyjednat, že Francesku přijmou a operují bez nároku na odměnu. U sestřičky paní Friedlové jsme zjistili, že na klinice mají pokladničku, která slouží pro tyto mimořádné případy. Majitelé pejsků, kteří nemají problémy, zde vhazují dobrovolné příspěvky právě pro případy, kdy je potřeba zachránit pejska z útulku či od majitele, kteří na to nemají dostatek finančních prostředků.
 
Ještě před dohodou v Ústí nad Labem dne 20. 8. 2013 v ranních hodinách iniciátor záchranné akce pan Kamil Sabbagh z produkční agentury 4Events oslovil emailem veterináře pana MVDr. Miroslava Pánka z kliniky v pražském Podolí, kdy jej žádal, že se pokusí pro Francescu nasbírat po známých a přátelích 10 000 Kč na operaci a následnou léčbu, aby se Francescu podařilo zachránit. Ovšem zde tvrdě narazil. Nejen, že dlouhé hodiny nikdo z kliniky nekomunikoval, ale odpoledne volal panu Sabbaghovi sám MVDr. Miloš Pánek. Zde již věděl iniciátor záchranné akce, že pejsek pojede do Ústí nad Labem na kliniku. O tomto informoval pana MVDr. Miloše Pánka a žádal jej o součinnost. Ten ihned odvětil, že je toto nelogický nápad, že jsme doslova blázni a nebude se s námi nadále bavit. I když jsme měli od majitelky psa práva za ni jednat a od lékaře jsme žádali jen součinnost, aby se pejska podařilo zachránit, přesto odmítl spolupracovat. Nabídli jsme veterináři, že se složíme a přijdeme za paní Danu uhradit náklady léčení. Tvrdil, že pejska nevydá, dokud nebude mít náklady za dvoudenní léčbu uhrazené. Proč ale léčil psa dva dny podáváním infuzí, nechápou ani v Nadaci Psí Naděje (www.psinadeje.cz), kterou iniciátor záchrany do případu také zapojil. „Případů se zahnisanou dělohou známe desítky. Pejsek potřebuje okamžitou operaci. Může dojít k protržení a zahnisání celého těla. I když se pejsek operuje ihned, není 100% šance na přežití. Zrovna tu sedí moje kolegyně a její fenka měla stejný problém. I když ji operovali ihned, i tak umřela.“ sdělila paní Martina z Nadace Psí Naděje. Po této informaci bylo jasné, že musíme jednat ještě rychleji. 
 
Paní Dana P. si pro Francescu přijela v úterý 20. 8. 2013 ve 14:30 hodin. Fenka jí byla vydána nakonec bez problémů a bylo jí řečeno, že má přijet ještě v 17 hodin večer na další infuzi a následný den na plánovanou operaci. Teprve tehdy slíbil veterinář připravit paní Daně P. veškeré podklady, tedy fotodokumentaci a lékařskou zprávu. Bylo jasné, že Francesca musí putovat na kliniku v Ústí nad Labem ihned. Jelikož se z řad přátel nepodařilo oslovit žádného řidiče s autem, iniciátor záchrany kontaktoval jako poslední možnou variantu Zdravotnickou záchrannou službu veterinární Praha – Pet Medic, kde o případu informoval přímo ředitelku paní Ivanu Bidlovou Janků, která začala ihned jednat. Za pět minut byla na místě před veterinární klinikou v Podolí. Shodou okolností měla v kanceláři jednání s jednou klientkou, které letmo řekla, kdo volal a co měl za problém. Paní neváhala a sdělila, že má celé odpoledne volné a před záchrannou službou má k dispozici svůj vlastní automobil. Sešli se tak všichni před veterinární klinikou v pražském Podolí.  Když viděl pan MVDr. Pánek před klinikou vůz zdravotnické záchranné služby veterinární, vyběhl ven a začal křičet, aby okamžitě odjeli, že zde nemají co dělat. Asi pan veterinář přehlédl, že zde probíhá snaha zachránit psí život. Cizí paní tedy naložila paní Danu P. a i s Francescou v náruči a ihned vyjeli z Prahy na kliniku MVDr. Jiřího Michálka do Ústí nad Labem, kde již Francescu očekávali. V 17 hodin byla Francesca přijata na kliniku a byla jí ihned poskytnuta veškerá potřebná profesionální péče. 
 
Francesca v současné době leží na klinice v Ústí nad Labem a čeká ji dnes, tj. 21. 8. 2013 v 15:00 hodin operace, kdy ji veterinář vyoperuje dělohu. Pokud vše dobře dopadne, Francesca se nejdéle v pátek 23. 8. 2013 vrátí domů ke své adopční majitelce a bude se nadále těšit z psího života, kdy díky špatnému zacházení od lidí musela již podruhé za osm let bojovat o svůj psí život. Malá plemena psů, v tomto případě jorkšírky, se dle našeho zjištění dožívají věku až 16 let, tedy pevně doufejme, že toto byla ta horší polovina Francescina života a následovat bude jen ten krásný a pohodlný psí život plný lásky, štěstí a když osud bude alespoň trochu přát, možná se podaří zachránit veterinářům i Francescin zrak a bude se tak moci podívat, jak je na světě vlastně díky dobrým lidem, kteří stále žijí mezi námi, krásně.  Přejme, aby se paní Daně P. také začalo dařit, našla si k psí kamarádce ještě životního partnera a příště pomohli oni potřebným, tak jako členové produkční agentury 4Events s iniciátorem záchrany panem Kamilem Sabbaghem a významnou pomocí od Dočasky.cz a psychické a morální podpory od Nadace Psí Naděje, nyní dokázali pomoci jí. 
 
Do dalších dnů Francesci přispěje produkční agentura 4Events dnešní hudební produkcí v Hradci Králové, kde od 21 hodin v klubu Neon bude probíhat Tropical Island párty. Výtěžek z akce bude věnován adopční majitelce Daně P. na pokrytí nákladů s léčbou Francescy. Přispěje také samotná majitelka hudebního klubu Neon paní Marešová, které také není nešťastný osud cizích lidí lhostejný.
 
Již nyní produkční agentura 4Events připravuje benefiční koncert, který se uskuteční ještě v tomto roce a jeho výtěžek půjde na provoz Zdravotnické záchranné služby veterinární, občanskému sdružení Dočasky.cz, zejména na pokrytí nákladů s krmením dočasně umístěných psů a koček a Nadaci Psí Naděje, kdy všechny tyto organizace jsou závislé na darech od široké veřejnosti.
 
Další osud Francesky budeme bedlivě sledovat a informovat Vás.
 
Kamil Sabbagh, 21. 8. 2013