Gott si nyní neumí představit, že by znovu zpíval

Český zpěvák Karel Gott si v současnosti neumí představit, že by znovu zpíval. Řekl to v rozhovoru, který dnes zveřejnil nejčtenější německý deník Bild. Lékaři začátkem listopadu Gottovi diagnostikovali nádorové onemocnění mízních uzlin, šestasedmdesátiletý zpěvák však v interview uvedl, že mu dávají devadesátiprocentní šanci na přežití.  

"V současnosti si neumím představit, že bych někdy znovu zpíval. Můj hlas je prostě příliš slabý," řekl Gott Bildu. "Moji lékaři mi však slíbili, že se mi hlas vrátí, stejně jako ostatní životní síly. K tomu je ale ještě dlouhá cesta," poznamenal.

Zpěvák se v neděli vrátil do nemocnice, aby pokračoval v chemoterapické léčbě. Bildu řekl, že kvůli terapii někdy trpí bolestmi žaludku a kloubů a že mu začaly vypadávat vlasy. "Teď ale není čas na to, abych byl marnivý. Jde o můj život. Kdyby lékaři mou rakovinu odhalili o několik týdnů později, nebyla by už šance na mou záchranu," řekl Gott.

Nádorové onemocnění podle něj nezasáhlo žádné orgány. "Lékaři říkají, že má šance na přežití je 90 procent. Pevně věřím, že se uzdravím," uvedl.

Přiznává však, že uvažoval i o své smrti. "Jsem připraven na všechno. V nemocnici se mi můj život vybavil jako film. Pomyslel jsem si, že jsem viděl celý svět, měl jsem hezký život a skvělou kariéru. Kdybych teď musel jít, tak jsem připravený," řekl zpěvák.

Gott v rozhovoru vyjádřil vděčnost své manželce Ivaně, která o něj pečuje v době, kdy není v nemocnici: "Stará se o mě 24 hodin denně. Dodává mi sílu."

Dcery nechce zprávami o svém onemocnění děsit. "Všechno by mělo být jako normálně. Když jsem se vrátil domů po první chemoterapii, chovali jsme se k sobě jako vždycky. Normálně jsme se bavili a hráli jsme si," řekl Gott.

K žádným výrazným omezením prý nemusel sáhnout ani při jídle a pití. "Dřív jsem si rád k jídlu vychutnal sklenici vína, ale na víno teď vůbec nemám chuť. Proto si teď rád dám sklenici piva. Jíst můžu všechno, co chci," uvedl.

Bild věnoval Gottovi první stranu dnešního vydání a rozhovor pokračuje i uvnitř listu. Německý bulvární deník pozorně sleduje zpěvákův zdravotní stav už od prvních zpráv o jeho onemocnění; Gott patří mezi nejoblíbenější zpěváky nejen v Česku, ale i v Německu. Německá média mu přezdívají "zlatý hlas z Prahy" a spojují ho zejména s písní Včelka Mája.

Lékaři začátkem listopadu oznámili, že u Gotta diagnostikovali takzvaný Non-Hodgkinův lymfom. Zjistili to při operaci, které se zpěvák kvůli náhlé příhodě břišní podrobil několik dní předtím v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny. Lékaři ihned zahájili cílenou onkologickou léčbu na hematologické klinice pražské Všeobecné fakultní nemocnice.

Gott kvůli onemocnění zrušil své naplánované koncerty. V sobotu se ale překvapivě objevil na vyhlašování výsledků ankety Český slavík, v níž po čtyřicáté zvítězil.

zdroj: ČTK