Haně Hegerové bylo uděleno čestné občanství Prahy 1

Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký udělil ve středu na Staroměstské radnici čestné občanství vynikající zpěvačce Haně Hegerové.

"Žádná naše zpěvačka se nemůže pochlubit tak vynikající a jedinečnou tvorbou jako vy,“ řekl Haně Hegerové při svém slavnostním projevu Oldřich Lomecký a pokračoval: „O žádné, kromě vás, zahraniční odborníci nenapsali, že je Velkou dámou šansonu, Edith Piaf z Prahy nebo Šansoniérkou se slovanskou duší. Žádná nedosáhla tak velkých úspěchů v zahraničí.“

Připomněl také nevděk a nespravedlnost, kterými se jí za její úspěchy „odvděčil“ komunistický režim, který jí zakázal účinkovat za hranicemi. Vyzdvihl naopak skromnost této umělkyně.

„Pro naši městskou část je velkou ctí, že paní Hegerová je její obyvatelkou. Udělení čestného občanství je poděkováním za její celoživotní dílo a výrazem úcty, kterou k ní chováme,“ dodal starosta.

„I když jsem o udělení čestného občanství věděla dopředu, stejně mě to tady dojalo. Děkuji,“ prohlásila Hana Hegerová a svěřila se, že Prahu 1 a svůj byt v ní by nevyměnila ani za Paříž.

Hana Hegerová se narodila 20. října 1931 jako Carmen Farkašová v bratislavské rodině bankovního ředitele. Byla členkou divadla v Žilině a v roce 1954 debutovala ve filmu Jiřího Krejčíka Frona, v titulní roli pod uměleckým jménem Hana Čelková.

Působila v divadlech Rokoko a Semafor. S velkým úspěchem hostovala v roce 1967 v pařížské Olympii. Kromě řady jiných ocenění obdržela v roce 1974 Cenu ministra Hanse-Dietricha Genschera „Goldene Europa“ a ocenění Francouzské akademie „Chevalier de l´Ordre pour le Mérite de l´Education Artistique.

V roce 2002 převzala z rukou prezidenta Václava Havla medaili Za zásluhy. V Praze 1 žije od roku 1980. První městská část uděluje čestné občanství pouze ve výjimečných případech: paní Hegerová proto toto ocenění získává teprve jako pátá v pořadí a navíc jako první žena vůbec. Před ní se čestnými občany stali dramatik, spisovatel a básník Josef Topol, fotograf Ladislav Sitenský, dirigent Jaroslav Hrnčíř a architekt Josef Hyzler.

www.praha1.cz