Hlavní hygienik varuje před zneužíváním antibiotik, mizí účinnost

Hlavní hygienik ČR Vladimír Valenta varuje při příležitosti Evropského antibiotického dne a Mezinárodního antibiotického týdne před zneužíváním antibiotik. Nadměrná spotřeba vede k tomu, že antibiotika ztrácejí vůči bakteriím účinnost. Rezistentní bakterie způsobují například těžké TBC. Dnes budou odborníci o spotřebě antibiotik a jejich nesprávném užívání informovat na tiskové konferenci.  

Podle dat lékového ústavu spotřebovali Češi loni téměř 14,8 milionu balení antibiotik, což je přes 81 milionů denních léčebných dávek. Jde o přípravky podávané v nemocnicích i při domácím léčení. Za deset let je to nárůst, v roce 2004 bylo dodáno 14 milionu balení představujících 62,6 milionu denních dávek.

Z celkového objemu spotřebovaných antibiotik v ČR loni tvořily necelých 82 milionů balení pilulky a sirupy, které se užívají hlavně při domácím léčení. Bylo to téměř 76,5 milionu denních léčebných dávek. Před deseti lety to bylo 6,3 milionu balení, celkem 51,6 milionu dávek.

Podle průzkumu České lékárnické komory si zhruba sedm procent lidí ordinuje antibiotika z domácích zásob. To je podle lékárníků naprosto špatně, protože není stanovena správná diagnóza. Není ani rozlišeno, zda se jedná o virovou nebo bakteriální infekci. Různé přípravky zabírají na různé typy bakterií. Pacient si tedy může ublížit i tím, že v samoléčbě užívá lék, který na danou bakterii nezabírá.

zdroj: ČTK