HUMANITÁRNÍ MISE NA POMOC UTEČENCŮM Z VÁLKY V SÝRII – LIBANON 2014

Humanitární organizace We Can Help Together (dále jen WCHT), ke které se mohou dobrovolně připojit lidé z celého světa, kteří chtějí a mohou pomoci s aktuálními problémy ve světě, míří letos v létě opět do Libanonu. Pracovníci mise vezou humanitární pomoc pro utečence z války v Sýrii, kde již téměř čtyři roky panuje válka a miliony lidí byli nuceni opustit své domovy, rodiny a přátele. Lidé ve válce přišli o všechno. Tisíce dětí přišli také o své rodiče. Humanitární pomoc věnovali dobrovolní dárci, mezi kterými byli obyčejní lidé i umělci. Dobrovolná sbírka stále probíhá.  Pomoc se skládá z oblečení od kojenců až po dospělé, hraček pro děti, dek a základní hygienických potřeb. Z drobných finančních příspěvků a vyjednávání zajistí pracovníci mise také na místě základní potraviny a vodu. 

WCHT na podzim roku 2013 přepravil do destinace první várku oblečení, které se podařilo získat od dobrovolných dárců. Jedná se zpravidla o vyřazené oblečení, které lidé již nepotřebují a leží jim ve skříních. Lidé mají možnost skříně vytřídit, oblečení vyprat, vyžehlit a složené v taškách či v krabicích poslat nebo předat pracovníkům WCHT v České republice osobně. Představitel a zakladatel občanské iniciativy Kamil Sabbagh také po dohodě dárce objíždí a věci osobně sbírá. Dobrovolní dárci mohou darovat nejen oblečení, ale také stany, spacáky, hračky pro děti, výtvarné potřeby či cokoliv jiného, co zabaví děti a zkrátí jim dlouhé chvíle a vykouzlí na chvíli úsměv na tváři.

Zakladatel WCHT pan Kamil Sabbagh pro náš deník uvedl: „Na podzim roku 2013 v destinaci potkávali lidi žijící na ulici, kteří přišli ve válce o vše, nejen o své domovy, ale také často o své blízké, děti či právě naopak děti přišli o své rodiče a pokud se nedostali k příbuzným či do utečeneckých táborů, nyní žijí opuštěné sami a jejich život závisí právě na dobrém srdci kolemjdoucích, kteří jim dají něco k jídlu či si vyžebrají nějaké peníze, za které si následně koupí jídlo a pití. „Potkávali jsme děti, které byly velmi špinavé, zanedbané, měli na sobě jedno špinavé tričko a jedny kraťasy či kalhoty a to několik let! Na nohách jim chyběly botičky. Nemohli jsme pomoci všem, měli jsme tehdy s sebou povolenou nadváhu pouze 40 kg věcí, ale snažili jsme se i tak pomoci těm nejpotřebnějším. Bylo to velice emotivní vidět, jak někomu pomůžete a on se usměje a poděkuje. Věříme, že sami dokážeme málo, ale společně můžeme dokázat pomoci kdekoliv na světě.“

V roce 2014 WCHT naplánovali další humanitární misi do Libanonu, která se uskuteční během srpna a bude mít trvání minimálně dvaceti dnů. Předmětem mise je navštívit utečenecké tábory, kde kromě rozdání humanitární pomoci potřebným budou pracovníci mise z WCHT mít pro děti připravený zábavný tvořivý program a soutěže, aby jim zkrátili jejich nepříjemné chvíle a vykouzlili na chvíli úsměv na tváři. WCHT bude také pomáhat utečencům žijícím na ulicích, zejména pak dětem, kterým budou rozdávat oblečení, boty a další potřeby pro bezpečné přečkání zimy, která se nezadržitelně blíží.

Přepravu humanitární pomoci a pracovníků mise „WCHT - Libanon 2014“ tak jako v roce 2013 zajišťuje oficiální partner a to ruská letecká společnost Aeroflot (www.aeroflot.ru), kdy celému managementu Aeroflotu není osud cizích lidí v nouzi lhostejný. Mise by měla dle prvotních informací letos letět z Polska, kde je mezi občany také řada dobrovolných dárců. Pracovníci WCHT mají již nyní připraveno pro tuto misi přes 100 kg humanitární pomoci. Připojit se k této humanitární pomoci můžete také. Staňte se dobrovolným dárcem a zašlete WCHT věci, které máte třeba navíc, jiným lidem mohou tyto věci zachránit život.  Příště může WCHT pomáhat třeba právě u Vás. Informace o organizaci WCHT naleznete na jejich oficiálních webových stránkách www.wecanhelptogether.com.

Naděje na lepší zítřky umírá poslední. Staňte se i vy součástí WCHT a pomozte potřebným, kteří neměli v životě tolik štěstí jako my.