Intervaly mezi spoji pražské MHD se v lednu prodlouží, u metra ne

V pražské MHD se v lednu tradičně prodlouží intervaly některých autobusů a tramvají, provoz metra ale zůstane zachován. Společnost Ropid, která v Praze a okolí plánuje veřejnou dopravu, tím přizpůsobí jízdní řády menšímu počtu cestujících. Omezení budou platit od 6. do 31. ledna. Od 6. ledna také Ropid trvale změní provoz několika autobusových linek, posílí například autobus na letiště. ČTK to sdělil mluvčí firmy Filip Drápal. 

"Už několik let se ukazuje, že v lednu cestuje po Praze v MHD i v osobních automobilech zhruba o deset procent lidí méně než v ostatních částech roku," vysvětlila firma s tím, že v Praze chybí většina vysokoškoláků, je méně turistů a méně se jezdí nakupovat. 
    
Lednový provoz tramvají bude redukován především v pracovních dnech odpoledne, kdy se klasické intervaly o něco prodlouží. Víkendové změny se dotknou zejména linek 14 a 24, jejichž interval se zdvojnásobí. Upravena bude také zhruba polovina jízdních řádů autobusů - stejně jako u tramvají se až na výjimky změní pouze odpolední provoz v pracovních dnech. Nejčastěji půjde o prodloužení intervalů ze 7,5 na deset minut. Provozu metra, příměstských autobusů a vlaků se lednové úpravy nedotknou. 
    
Ropid současně s těmito změnami také natrvalo upraví jízdní řády některých autobusů, a to podle požadavků jednotlivých městských částí. Úpravy se dotknou linek 101, 119, 165, 193, 302, 510, 554, 557 a 575. Například linka 119, která jede od metra Dejvická na letiště, bude kvůli vyššímu počtu turistů do poloviny ledna a pak od června do srpna o víkendech posílena - intervaly se zkrátí z deseti na 7,5 minuty. 
    
Podrobné informace o dočasných a trvalých změnách v pražské MHD najdou cestující na webu společnosti Ropid. 
 
zdroj: ČTK