Israel Galván bude hlavním hostem festivalu Tanec Praha 2016

Festival Tanec Praha, který se uskuteční od 23. května do 23. června 2016, představuje hlavního hosta svého již 28. ročníku. V příštím roce jí bude Israel Galván, průkopník stylu „flamenco contemporary“, který vůbec poprvé zavítá do Prahy. Jeho dvěma večery festival vyvrcholí v Hudebním divadle Karlín 22. a 23. června 2016.  

„Současný tanec má nepřeberné množství podob, výrazů, významů a přesahů. Nejenže dokáže zaujmout pestrou paletou vlastních, inovativních výrazových možností, ale také schopností integrovat impulzy různých tradičních kultur, odrážet jejich vlivy a kořeny a transformovat je do nových, zcela aktuálních výpovědí. Jednou z velkých výzev pro současné taneční umění je už řadu desetiletí poměrně ustálený a světově proslulý taneční i hudební styl flamenco,“ vysvětluje zakladatelka a ředitelka festivalu Yvona Kreuzmannová, proč se rozhodli pro autora balancujícího na hranici dvou tanečních stylů. „Zhruba od 70. let minulého století dostává flamenco nové podoby a významy. Paco de Lucia, Antonio Gades a také filmový režisér Carlos Saura znásobili řady fanoušků tohoto jedinečného stylu po celém světě. Další umělci se začali zabývat dialogem flamenca s jinými žánry, především v hudbě. Ale opravdu razantně se do výrazových možností těla formovaného flamencem ponořil až v tomto miléniu živelný, originální a energií čišící experimentátor Israel Galván,“ doplňuje Yvona Kreuzmannová.

„Jestliže ještě v 90. letech tančil v andaluské skupině flamenca, pak už v roce 2000 představil se svým vlastním souborem variaci flamenca inspirovaného Kafkovými Metamorfózami, která jasně avizovala, jak riskantním směrem se hodlá vydat. Od Bienále flamenca v Seville v roce 2008 už se začalo jednoznačně hovořit o fenoménu Israel Galván.  Za svou tvorbu dostal řadu prestižních ocenění včetně Bessie Award a nedávno zaujal spoluprací s Akramem Khanem,“ uzavírají organizátoři.

Dárkové vouchery můžete koupit ještě před Vánocemi v divadle PONEC.

Více na www.tanecpraha.cz.