Jak se vyvíjí hypoteční trh a co mohou zájemci o koupi bytu očekávat?

V úterý 14. února 2012 se uskuteční další z cyklu seminářů a tematických dnů pro širokou veřejnost pořádaných developerskou společností BCD Group, realitní kanceláří LEXXUS a společností HypoAsistent – tentokrát na téma „Aktuální stav hypotečního trhu po změně DPH“. Odborníci seznámí zájemce o financování koupě nemovitosti prostřednictvím hypotečního úvěru se současnou situací a nabídkou na hypotečním trhu.

Účastníci se dozvědí, jak se trh vyvíjel v minulém období, jak do něj zasáhla změna DPH a jaký vývoj se dá očekávat v nejbližším období. Seminář se již tradičně bude konat v prostorách realitní kanceláře LEXXUS a hlavním přednášejícím bude Ing. Pavel Bultas, obchodní ředitel společnosti HypoAsistent.

V roce 2011 panovala na trhu hypoték příznivá situace. Trh vykázal druhý nejlepší výsledek v historii. Podle kvalifikovaných odhadů přední české hypoteční banky dosáhl celkový objem poskytnutých hypoték 117 mld. Kč, což představuje zhruba 40% nárůst oproti roku 2010. „Růst poskytnutých hypoték ovlivnilo několik faktorů – především lehké oživení ekonomiky a pozitivní očekávání v prvním pololetí loňského roku, pokles cen nemovitostí a méně spekulací na jejich další snižování, více nákupů nemovitostí jako vhodné investice v nejisté době a nízké úrokové sazby. Podstatné bylo také přesunutí části poptávky od úvěrů ze stavebního spoření k hypotékám a refinancování, které tvořilo zhruba 15 % z poskytnutých hypoték. Velkou měrou přispělo i chystané zvýšení DPH, které se promítlo zejména do nárůstu koncem loňského roku. Klienti potřebovali zaplatit maximum z kupní ceny nemovitosti ještě před zvýšením sazby, aby ušetřili,“ říká Pavel Bultas, obchodní ředitel společnosti HypoAsistent. Podle údajů Hypoindexu překonal prosinec 2011 řadu i letitých rekordů: objemy hypotečních úvěrů dosáhly 12,847 mld. korun, lidé uzavřeli celkem 7.293 hypoték, tedy nejvíce od června 2007, a úrokové sazby činily v průměru 3,56 procenta, což je nejnižší sazba od roku 2003.

V letošním roce trh ovlivní zvýšená sazba DPH, která nové byty do 120 m2 zdraží o 4 %. Většina developerů toto zvýšení do cen nemovitostí promítne a byty se tak pro kupující mírně zdraží. Očekává se zvýšení úrokové sazby a banky budou ještě pečlivěji posuzovat rizikovost poskytnutých úvěrů. „I přes tyto aspekty a nejistý výhled, který závisí na vývoji ekonomiky celé eurozóny, bude rok 2012 vhodný pro koupi nové nemovitosti. Hypotéky jsou stále dobře dostupné a ceny nemovitostí se pohybují relativně nízko. Vzhledem k dalšímu plánovanému zvýšení sazby DPH na 17,5 % od ledna 2013 dává rok 2012 příležitost koupit nový byt či dům za dobrých podmínek. Řada developerů navíc poskytuje i různé slevy nebo zvýhodněné balíčky,“ doplňuje Pavel Bultas.

Ze statistik společnosti HypoAsistent, která mimo jiné nabízí například i výhodné financování nových bytů projektu Nad Rokytkou delevopera BCD Group, vyplývá, že klienti kupující novostavbu v Praze nejčastěji žádají hypotéky nad 3 mil. Kč. V drtivém počtu případů, jde o hypotéky na 85 % a méně z kupní ceny nemovitosti. 90 % klientů volí 3letou nebo 5letou fixaci. Nejčastěji o hypotéky žádají mladí lidé ve věku od 26 do 35 let.

Zástupci hypoteční společnosti se na semináři s účastníky podělí o praktické zkušenosti, zodpoví jejich dotazy a poradí i s výběrem nejvýhodnější hypotéky nebo s refinancováním. Seminář se uskuteční 14. února od 18 do 19 hodin v realitní kanceláři LEXXUS na adrese Millennium Plazza, V Celnici 10, Praha 1. Zájemci o účast se musí registrovat do 12. 2. 2012 na adrese seminar@lexxus.cz nebo na facebookových stránkách /nadrokytkou.