Jen první měsíc léčby jsme do nemocnice najezdili 4 000 km, vzpomíná paní Soňa z Rýmařova

Ona a bohužel mnoho dalších rodin má smutnou zkušenost s onkologickým onemocněním vlastního dítěte. Paní Soňa (35) společně s partnerem vychovávají dva syny – Radana (*2000) a Martina (*2009).  V únoru 2014 si začal Martínek stěžovat na únavu a bolest nohou. Lékaři mu v zápětí diagnostikovali akutní lymfoblastickou leukémii, která je nejčastějším onkologickým onemocněním dětského věku. 

Musela ukončit podnikání
 
A tak se rodině ze dne na den změnil život. Paní Soňa začala chvíli předtím podnikat – pronajala si penzion u vleku a těšila se na jeho otevření. S Martínkovou diagnózou se vše změnilo, bylo jasné, že penzion musí přenechat konkurenci, protože ji její syn bude potřebovat. „Ze začátku léčby jsme byli ve Fakultní nemocnici v Olomouci velmi často, jen první měsíc jsme najezdili 4 000 km,“ vysvětluje paní Soňa a pak se zadívá na černobílou fotografii, kde je vyfocená se svým synem v nemocnici: „Tenkrát byl Martínek na začátku léčby, po druhé chemoterapii, nebylo mu dobře, objetí vždy pomohlo. U mámy byl v bezpečí.“ 
 
Manžel zajišťoval chod domácnosti
 
Starost o domácnost musela přenechat svému manželovi, ten zajišťoval finanční chod domácnosti a péči o Martínkova bratra Radana. Pravidelnými měsíčními příspěvky rodině začali pomáhat, hned na začátku léčby, také Dobří andělé, jejich pomoc jim byla nabídnuta přímo v nemocnici. Díky nim mohou hradit častou dopravu do Fakultní nemocnice v Olomouci, nízkobakteriální stravu, která je nezbytnou součástí léčby, doplatky na léky, či úpravy a úklid v domácnosti tak, aby synovi zajistili co nejsterilnější domácí prostředí. „Martínek nám nečekaně onemocněl minulý rok v únoru. Velice nás to zaskočilo nejen psychicky, ale i finančně. Člověk si ani neuvědomí, kolik nečekaných nákladů se objeví. Okamžitá pomoc nadace DOBRÝ ANDĚL nám velice pomohla. Děkujeme za každý finanční příspěvek. Na oplátku jsme se snažili získat nové Dobré anděly v našem okolí a doufám, že jsme byli úspěšní,“ říká paní Soňa.
 
Nemocný musí dodržovat přísné hygienické podmínky
 
Léčba leukémie trvá většinou 2 roky, pokud se neobjevují komplikace.  Malý pacient musí absolvovat několik sérií chemoterapií, v důsledku kterých má dítě velmi oslabenou imunitu a je i po ukončení léčby často nemocné. Dělí se na dvě fáze – akutní, kdy je dítěti podávaná chemoterapie pomocí nitrožilních injekcí nebo infuzí. Malý pacient jezdí většinou na plánované bloky, kde stráví několik dnů v nemocnici a pak může jet zpět na chvíli do domácího léčení. Druhá fáze je udržovací, kde je pacientovi podávaná stále chemoterapie, ale v tabletkách, do nemocnice jezdí na plánované jednodenní kontroly. V této fázi je nyní Martínek, pokud vše půjde tak, jak má, jeho léčba by měla být ukončena na začátku roku 2016.  Do té doby musí dodržovat přísné hygienické podmínky. I různé lapače prachu v domácím prostředí mohou být pro něj nepřítelem. Z domova museli například odstranit i živé květiny. Martínek musí dodržovat nízkobakteriální stravu, v rámci ní jsou některé potraviny zcela zakázané a není možné jídlo po uvaření znovu ohřát. Cestování hromadnou dopravou nebo kontakt s ostatními dětmi bohužel také není možný. Rodina tak po celou dobu žije v částečné izolaci. A i po ukončení léčby trvá, než pacientova imunita zesílí, rodič se většinou nemůže vrátit ihned do svého zaměstnání, protože dítě bývá často nemocné. V případě paní Soni bude situace horší, vzhledem k tomu, že opustila své podnikání a nezaměstnanost v jejich regionu je vysoká. 
 
Pomáhat rodině začali Dobří andělé
 
Rodiny nemocných je potřeba podporovat dlouhodobě. Nadace DOBRÝ ANDĚL pomáhá rodinám s dětmi, kde rodič nebo dítě má rakovinu nebo dítě jiné vážné onemocnění, a které se jejím vlivem dostaly do finanční tísně. Pravidelně každý měsíce míří k více než 1 800 rodinám nemocných finanční pomoc. S nadací spolupracuje více než 1 000 lékařů a sociálních pracovníků, kteří rodiny do systému pomoci doporučují. Každý měsíc o pomoc zažádá 70 nových rodin.
 
Jak se stát Dobrým andělem?
 
Děkujeme, pokud se i Vy rozhodnete zapojit do pomoci druhým, Dobrým andělem se stanete na www.dobryandel.cz. Nadace předá Vaše příspěvky do posledního haléře, navíc každý měsíc uvidíte konkrétní příběhy rodin, kterým pomáháte.