Jízdárna Pražského hradu pořádá retrospektivní výstavu sochaře Olbrama Zoubka

Největší výstava sochaře Olbrama Zoubka se otevřela pro veřejnost  v Jízdárně Pražského hradu 28.11. 2013 a bude trvat až do 2.3. 2014. Výjimečná expozice, jejímž autorem je sám Olbram Zoubek, nabídne to nejlepší z jeho celoživotní práce. Vidět můžete bezmála na 300 soch, komorních plastik a reliéfů vytvořených od poloviny 50 .let až do současnosti. Více než 100 mistrových opusů lze pořídit v internetové galerii ArtBohemia na stránkách www.artbohemia.cz/cs/. Jako kurátorka na výstavě spolupracovala Zoubkova dcera polana Bregantová. Pořadatelem je Správa Pražského hradu.

Výstava je unikátní tím, že některá umělcova díla můžete vidět úplně poprvé. Expozice zároveň nabízí průnik do duše umělce, který si za všech okolností a v každé době dokázal zachovat tvůrčí energii a statečné srdce. Olbram Zoubek svá díla v Jízdárně rozestavil tak, aby „se spolu potkávala a aby spolu rozmlouvala“. Sochy ve výstavním prostoru spolu komunikují a současně vypovídají o všech etapách Zoubkovy bohaté sochařské tvorby. Díla byla přivezena z galerií, soukromých sbírek z celé republiky a samozřejmě z autorova ateliéru.
Mezi oblíbené materiály Olbrama Zoubka patří cement, olovo a bronz. Sochy mnohdy nesou prvky zlacení a polychromie. Umělec modeluje sochy v nadživotní velikosti, jako štíhlé, emocemi obdařené vertikály, který svými pohyby či gesty směřují vzhůru. Sám Zoubek se nechá slyšet, že rád dělá sochy v pohybu, díla, která jsou nakročená, nadechnutá, jakoby v beztížném stavu. Každá z nich pak nese určitou náladu, gesto i neslyšitelný výkřik. Na výstavě můžete spatřit tři nejoblíbenější sochy Olbrama Zoubka. Jedná se o skulptury Jan, pozlacenou sochu Jana Palacha z roku 1969a, Ifigenie z roku 1986 a Občan, socha z Pomníku obětem komunismu.
Zájemci o Zoubkovo umění mohou navštívit největší grafickou galerii ArtBohemia, kde lze zakoupit umělcova díla.

Speciály