Používáním tohoto webu souhlasíte s využíváním cookies na těchto stránkách. Více informací ZDE. Rozumím

Jméno nově narozené gorilce z pražské zoo navrhlo 10.000 lidí

20. 01 2013 | Gorilímu samečkovi, který se v pražské zoo narodil před Vánocemi, navrhlo jméno zhruba 10.000 lidí. Návrhy se mohou posílat do dneška, ošetřovatelé udělají předběžný výběr a vítězné jméno pak určí kmotr mláděte. ČTK to řekl mluvčí zahrady Michal Šťastný.

Dříve se gorilám narozeným v Praze dávala jména podle pořadí narození, například první mládě dostalo jméno Moja, což ve svahilštině znamená první. Tato řada ale byla narušena samcem Kiburim, jehož jméno znamená ve svahilštině hrdý. Nové mládě je šesté v pořadí, spekuluje se proto o jménu Sita. Jméno mláděte ale určí kmotr či kmotra, podle Šťastného to bude opět někdo ze známých osobností. V minulosti křtil gorilku například zpěvák Karel Gott. Datum křtu ale zatím není známé. 

Mládě se narodilo matce Kijivu 22. prosince. Otcem je samec Richard. Naprostá většina návrhů na jméno gorily prý přišla elektronicky, lidé ale také mohli vhazovat lístky do schránky u pavilonu goril. Vítězný návrh bude odměněn. 
    
Zoo v současnosti očekává narození další gorily, porodit má nejstarší samice zahrady Kamba. 
    
Gorily se v Česku chovají od 60. let, v zajetí se množí obtížně. První mládě, samička Moja, se v Praze narodila v roce 2004. Brzy se stala miláčkem návštěvníků, předloni v listopadu pak odcestovala do Španělska za vhodným partnerem a nyní už sama čeká mládě. Druhé mládě samice Kijivu, sameček Tatu, se narodil v roce 2007 a o tři roky později přibyl k sourozencům ještě samec Kiburi. Tatu se loni v létě nešťastnou náhodou oběsil při hře na laně. Kromě Kijivu porodila předloni v listopadu v pražské zoologické zahradě také další samice, Bikira. Své mládě - samečka Tana ale nepřijala, byl proto převezen do jakési gorilí "školky" ve Stuttgartu. 
 
zdroj: ČTK

Diskuse

 
.

Speciály

Naše magazíny

Novinky ze světa bydlení, aut, techniky ...

Modelky Fashion Models , více na www.fashion-models.cz