Ketupy z celé Evropy mají domov v Praze

Pražská Zoo je jedinou zahradou, která právě odchovává čtvrté mládě ketup malajských. Stává se tak velmocí v chovu těchto sov z jihovýchodní Asie. 

Zoo v Tróji se soustředí na sestavování nových párů z jedinců dovezených z celé Evropy. Proč se právě v pražské Zoo podařilo opakovaně odchovat tato mláďata přirozeným způsobem? „Ketupy malajské existují ve čtyřech poddruzích. V Evropě ale byly všechny sovy vedeny bez určení poddruhu. S ohledem na úspěchy, které vykazoval náš rodičovský pár, a zkušenosti, jež s odchovem máme, dovezli jsme do Prahy nekompatibilní dvojice z Německa, Belgie a Itálie a pokusíme se o sestavení nových párů,“ vysvětluje kurátor ptáků, Antonín Vaidl a dodává.“Naši odborníci také zjistili, že se v Evropě vyskytují jak ketupy z podruhu kontinentálního, tak ostrovního. Právě to mohlo být důvodem, proč se páry nerozmnožovaly a proč se chovu ketup celkově nedařilo.“ V Zoo se nyní radují z čerstvého přírůstku a v hnízdní budce pečuje o své čtvrté mládě samice z pražského a zároveň nejúspěšnějšího evropského rodičovského páru.  
 
Pražská zoo chová ketupy malajské od roku 2002, kdy získala pár těchto sov z Myanmaru. Zatím poslední mládě se nachází v dolní části zoo, v expozici Bažantnice.
 
Text:Šárka Jansová
Foto:Zoo Praha