Kladrubskému hřebčínu hrozí ztráta 300milionové dotace

Národnímu hřebčínu Kladruby nad Labem hrozí, že přijde o dotaci 300 milionů korun na rozsáhlou rekonstrukci, která musí podle prodlouženého termínu skončit do letošního září. Pokud by se práce nestihly, musel by hřebčín vracet sto milionů korun, které už z dotace dostal. ČTK to řekla Veronika Vároši z odboru komunikace ministerstva pro místní rozvoj (MMR). To kritizuje hlavně špatnou práci projektového týmu a stěžuje si na nečinnost představitelů hřebčína. Vedení hřebčína se brání s tím, že projekt byl problematický od počátku a že se snaží o jeho úspěšné dokončení. 

"Tento projekt je stále veden jako vysoce rizikový z několika důvodů. Stále vázne proplácení díky nečinnosti příjemce. Dosud je proplacena jen třetina ze 300 milionové dotace. Došlo sice k obměně projektového týmu, ale na zvýšení kvality práce se to neprojevilo," řekla ČTK Vároši. 
    
Podle ní zbývá vyhlásit několik zadávacích řízení na vybavení interiérů a expozic. "Navíc nebyly započaty práce na stavební obnově hřbitovní kaple, tedy posledním ze 17 objektů, kterých se revitalizace týká," doplnila. 
    
Termín ukončení bude podle ministerstva ohrožen, pokud hřebčín nezačne lépe spolupracovat a předkládat v termínech dokumenty nutné k financování projektu, jako například změnové listy stavby, zadávací dokumentaci či dodatky smluv. V nejbližších dnech se do Kladrub chystá ministryně Karla Šlechtová, aby na místě zkontrolovala aktuální stav rekonstrukce. 
    
Podle ředitele hřebčína Jiřího Machka si je jeho vedení od počátku vědomo, že projekt je vysoce rizikový a že v případě, že nebude dokončen do 30. září, hrozí organizaci vrácení dotace. "Vedení Národního hřebčína a celý realizační tým projektu činí všechny kroky pro to, aby byl projekt úspěšně dokončen, naplněny všechny jeho cíle a proplaceny finanční prostředky," sdělil ČTK Machek. 
    
Řídicí orgán Integrovaného operačního programu (IOP), pod který projekt spadá, se nyní podle Vároši snaží předejít vracení peněz. Řídicí orgán loni na podzim schválil prodloužení termínu dokončení projektu do letošního září. Původně měly všechny práce skončit ke konci loňského roku. Rekonstrukce 17 objektů a několika volných prostranství zkomplikoval špatný stav historických budov a insolvence hlavního dodavatele. Vedení stavby poté musel převzít další člen vítězného sdružení firem. 
    
Majetek hřebčína je rozsáhlý a opravuje se jen jeho část. Zahájení rekonstrukce se podařilo až napotřetí. První tendr obsahoval chyby, druhé výběrové řízení vyšetřuje policie kvůli údajné manipulaci. 
    
Hřebčín v Kladrubech chová starokladrubské bělouše, pobočka ve Slatiňanech se specializuje na chov vraníků. Od roku 2002 je chovné stádo starokladrubských běloušů s celým komplexem hřebčína národní kulturní památkou. 
 
zdroj: ČTK