Krnáčová: Praha do konce ledna rozhodne o osudu opencard

Vedení Prahy do konce ledna rozhodne o osudu problematického projektu opencard. V rozhovoru s ČTK to řekla primátorka Adriana Krnáčová (za ANO). Konkrétnější být nechtěla. "Jsem vázaná mlčenlivostí," uvedla. Systém jízdného je podle primátorky do poloviny roku stabilizovaný a lidé nemusí mít obavy z potíží. Zástupci firmy eMoneyServices (EMS), která vlastní práva k opencard, ale tvrdí, že za bezchybný chod ručí jen do konce měsíce.

"Do konce ledna připravíme analýzu toho, co bylo, v jakém jsme stavu, jak se s minulostí chceme popasovat a jak si budeme dál kupovat jízdné," uvedla primátorka. Vedení města podle ní do té doby zároveň zhodnotí nabídku, kterou mu před několika dny předložila EMS. Tehdy primátorka k nabídce odmítla cokoli říct, prý je neveřejná.
 
Situaci kolem projektu opencard, který Prahu vyšel na minimálně 1,35 miliardy korun, bez výsledku řešilo již několik politických reprezentací. Sama primátorka v prosinci loňského roku tvrdila, že "řešení" situace představí do Vánoc. Koalice ale dosud žádné nepředstavila.
 
Podle mluvčího EMS Martina Opatrného zatím Praha neřekla ani to, zda chce v projektu dál pokračovat nebo nikoli. Zastupitelé z klubu České pirátské strany tvrdí, že Praha má "celou řadu variant". V uplynulých dnech mimo jiné opět zmínili možnost částečného návratu k papírovým kuponům.
 
Kartu opencard, která slouží především jako tramvajenka, si dosud vyzvedlo asi 1,2 milionu cestujících. Deset minulých radních za TOP 09 a ODS kvůli projektu čelí obvinění. Spor Prahy a EMS řeší soud.
 
zdroj: ČTK