Léčebné konopí by mohly dostat i děti, psát by ho mohli i praktici

Léčebné konopí by výjimečně mohly dostat při léčbě i děti, dosavadní limit 18 let se v novele konopné vyhlášky ruší. Vedle specialistů by ho nově mohli předepisovat i praktičtí lékaři. Novela je na vládním webu s navrženou účinností od 1. srpna 2015. Norma také rozšiřuje spektrum povolených druhů konopí a zvyšuje měsíční limit pro pacienta z 30 na 180 gramů. Konopí by mělo být výhradně na elektronický recept. Dosud je léčba konopím povolena pouze u dospělých, využívá se kvůli problémům s dodávkami zatím jen sporadicky. 

Léčbu konopím povoluje zákon v ČR už dva roky na zmírnění obtíží pacientů s rakovinou, roztroušenou sklerózou či AIDS. Počty léčených pacientů jsou zatím minimální. Lékaři mají na léčbu rozdílné názory, někteří ji podporují, jiní soudí, že mají dostatek klasických léčebných prostředků a konopí nepotřebují. 
    
Nově by léčebné konopí mohli předepsat také dermatologové, oftalmologové či geriatři. Vedle inhalace a ústního podání by se podávalo také ve formě masti, balzámu nebo čípku. Pro děti se počítá jen s formou zevního podání. 
    
Podle odůvodnění ministerstva zdravotnictví umožní navýšení z 30 na 180 gramů sušené drogy měsíčně, aby pacienti, kterým dosavadní povolená dávka nestačila, si nemuseli "dokupovat" drogu na černém trhu a vystavovat se konfliktu se zákonem. Rozšířením spektra povolených druhů dostanou lékaři možnost lépe upravit léčbu podle individuálních potřeb a stavu pacienta. Lékař vyznačí na elektronickém receptu vedle druhu konopí také procento obsahu účinných látek. 
    
V dosavadní vyhlášce vyhovují stanovené parametry pouze konopí dováženému z Nizozemí. Novela umožní, aby se dovážely i další typy například z Izraele či Kanady, kde mají s léčbou konopí mnohaleté zkušenosti. Smlouva s vítězem soutěže na českého pěstitele zatím podepsána není. Gram dovezeného konopí stojí v lékárnách kolem 300 korun, český dodavatel zvítězil s cenou 68 korun bez DPH. Pacientské organizace žádají, aby na léčbu přispívaly zdravotní pojišťovny. K léčbě jsou indikovány 2000 až 3000 nemocných.
 
zdroj: ČTK