Letní brigády neshánějí jen studenti, jsou vítanou možností přivýdělku

Přesto, že sezóna brigád již odstartovala, práci na léto mohou zájemci stále ještě najít. Sezónní práce nejsou jen příležitostí pro studenty, zájem o přivýdělek v letním období mají také důchodci, nezaměstnaní, ženy na mateřské dovolené nebo pracující, kteří shánějí další dočasný úvazek. Tento trend potvrdila i anketa, která probíhala na stránkách Profesia.cz v uplynulém měsíci.  

„Léto je sice dobou dovolených, ale řada lidí jej potřebuje využít jako období sezónních prací, kdy mají možnost si vydělat,“ říká Zuzana Lincová, ředitelka Profesia.cz. „To potvrdily i výsledky ankety, kdy jsme se návštěvníků našeho portálu ptali, z jakého důvodu shánějí brigádu. Necelá polovina respondentů byli studenti, kteří sháněli brigádu, ale větší část lidí hledala možnost přivýdělku, sezónní práci, nebo byla ochotná přijmout sezónní místo jako dočasné řešení při hledání stálého zaměstnání.“

Jaké byly podrobné výsledky ankety? Nejvíce (37 %) respondentů odpovědělo, že hledají studentskou brigádu na prázdniny. Část studentů hledala brigádu s perspektivou dalšího uplatnění po prázdninách (11 %). Téměř čtvrtina (22 %) lidí odpověděla, že hledají možnost přivýdělku, dalších 10 % uvedlo, že jsou nezaměstnaní a ohlížejí se po sezónní práci. Zbylých 20 % respondentů nehledalo primárně brigádu, ale stálé místo s tím, že případně přijmou práci na dobu určitou.

Jak vypadá aktuální nabídka sezónních prací? Na portálu Profesia.cz momentálně převládá zájem o pracovníky do obchodů, výroby, gastronomických a ubytovacích služeb, zájem je i o řidiče. Najdou se tu neobvyklé nabídky jako možnost pracovat na výletní lodi ve Švýcarsku, dělat správce vozového parku pro humanitární organizaci v Africe, koordinátora parkování na letišti v Praze nebo testera bankovních aplikací. Některé firmy lákají sezónní pracovníky na bonusy a výhody: například nabízejí zdarma ubytování nebo dopravu. Stále je možné sehnat i práci v zahraničí – na Profesia.cz převážně do zemí jako jsou Velká Británie, Německo, Nizozemí, Rakousko a Itálie. Jde většinou o sezónní práce v potravinářství, zemědělství nebo gastronomických službách, stoupá ale také počet nabídek v logistice, dopravě nebo službách obecně; zájem je i o vyučené řemeslníky.