Lidé v pražské MHD zapomínají víc věci, před létem i vysvědčení

Lidé stále častěji něco zapomínají v pražských tramvajích, autobusech a metru. Jde zejména o tašky, batohy a kabelky, před prázdninami řidiči v dopravních prostředcích mnohdy ale nacházejí i žákovské knížky a vysvědčení. ČTK o tom dnes informovala mluvčí pražského dopravního podniku Aneta Řehková. Pokud se o věci nikdo nepřihlásí, jsou jednou týdně posílány do kanceláře ztrát a nálezů, kterou provozuje pražský magistrát v ulici Karolíny Světlé 5 v Praze 1.

Dopravní podnik loni evidoval 2242 ztrát, v letošním prvním pololetí jich už bylo 1511, z toho 455 vráceno. Šanci na vrácení ztracených předmětů má podle dlouhodobých statistik zhruba třetina cestujících, sdělila Řehková.
 
Mezi ztracenými věcmi jsou podle ní zejména zavazadla a oblečení, výjimkou nejsou ale ani živá zvířata. Například řidič autobusu číslo 124 před časem našel ve voze přepravku s fretkou a řidič z linky 197 živé morče.
 
K nejzajímavějším nálezům podle mluvčí patří divadelní kostým, advokátní talár, berle, stojan na noty a přenosná lednička. Cestující ve vozech hromadné dopravy nechávají i hudební nástroje, jde prý o například o flétny, výjimkou ale nebyl ani buben. Loni někdo nechal v tramvaji dokonce demižon se slivovicí, jeho majitel se o něj nepřihlásil. Jedna cestující nedávno nechala ve voze peněženku s 15.000 korunami určenými na nedoplatek za plyn, který jela zaplatit. Řidič jí nalezenou peněženku s penězi vrátil, uvedla mluvčí.
 
Skladbu ztracených věcí výrazně ovlivňuje roční období. V zimě cestující ztrácejí hlavně šály, čepice a rukavice a před prázdninami žákovské knížky a vysvědčení. Nejvíce zapomnětliví jsou lidé v autobusech, následují tramvaje a metro, doplnila mluvčí s tím, že největší šanci na vrácení mají ztracená příruční zavazadla. Naopak nejmenší je u mobilních telefonů.
 
Dopravní podnik v případě ztráty v dopravním prostředku radí, aby cestující co nejdříve volali na informační linku 296 191 817. Pokud naopak něco najdou, mají věc odevzdat přímo řidiči tramvaje nebo autobusu a v metru dozorčímu stanice. Mohou ji odevzdat i ve ztrátách a nálezech v ulici Karolíny Světlé.
 
Autor: ČTK