Používáním tohoto webu souhlasíte s využíváním cookies na těchto stránkách. Více informací ZDE. Rozumím

MZe chce do října předložit vládě novelu veterinárního zákona

14. 09 2015 | Ministerstvo zemědělství chce do konce října předložit do vlády novelu veterinárního zákona. Podle pracovní verze se počítá s možností, aby některé drobné veterinární úkony dělali zemědělci sami, řekl dnes ČTK prezident Komory veterinárních lékařů Karel Daniel. Ministerstvo nicméně předlohu ještě nevyslalo do meziresortního připomínkového řízení, oficiální verze tak není k dispozici. 

Veterinární zásahy se dle novely rozdělí do lehčích a náročnějších. Drobné úkony by mohly být rozděleny do tří skupin. Ty, které by mohl chovatel provádět u svých zvířat automaticky sám, dále úkony, které by mohl chovatel provádět po získání odborné způsobilosti a pod vedením veterinárního lékaře, a nakonec ty, které by mohl provádět pouze sám veterinář. 
    
Pokud tato změna projde, bude nutné podle Daniela posílit nezávislost ošetřujících veterinárních lékařů, aby nemohli být zaměstnáváni chovateli. Pokud by byl veterinář přímo podřízený chovateli, mohlo by se stávat, že by například předepisoval léky, které by si farmář přál, nebo nedohlédl na welfare zvířat tak pečlivě, jako kdyby byl na farmáři finančně nezávislý. 
    
"Se současným silným voláním některých chovatelů po možnosti zaměstnávat svého veterinárního lékaře to nejde příliš dohromady. Naopak. Znamenalo by to praktickou rezignaci na řadu v současné době platných zásad, které znamenají zdravou a bezpečnou potravinu a klidné spaní v oblasti welfare zvířat," upozornil. "Proto by podle mého názoru měla být případně novela doplněna ustanovením, které takovou věc zakazuje," dodal s tím, že konkrétní rozdělení zákroků do těchto skupin je alfou a omegou celé věci. Toto rozdělení by mělo být podle pracovní verze definované v podzákonných normách. 
    
Podle ministerstva, které nyní zapracovává připomínky z vnitřního řízení, přináší novela dále posílení ochrany spotřebitele, řeší problematiku útulků pro opuštěná zvířata a snižuje administrativní zátěž chovatelů. "V nejbližších dnech bude návrh novely předložen do porady vedení ministerstva a následně bude zahájeno meziresortní připomínkové řízení," sdělil ČTK mluvčí resortu Hynek Jordán. 
    
Podle dřívějších informací by díky novele mohli mít farmáři možnost doma porážet skot až do 48 měsíců věku, dosud mohou do dvou let zvířete. Starší zvířata musí na jatka.
 
zdroj: ČTK

Diskuse

Čtěte více

Možnost náhradního plnění je jen třešničkou na dortu, říká Petr Horký

Desítky firem pravidelně využívají možnost náhradního plnění prostřednictvím nákupu výrobků nebo služeb  MYJÓMI DRUŽSTVA INVALIDŮ . Pro firmy s více než pětadvaceti zaměstnanci, které ovšem ...

Ženy, budujete kvalitně svou profesní síť?

Networkingové obědy pořádané neziskovou organizací Business & Professional Women CR (BPWCR) jsou skvělou příležitostí pro navazování nových kontaktů, setkání se zajímavými a úspěšnými ženami, ...

Nadace Naše dítě zakládá sbírku na pomoc dětem z oblastí zasažených tornádem

Ničivé tornádo se prohnalo jihomoravskými obcemi minulý čtvrtek a napáchalo škody v řádu miliard korun. Nadace Naše dítě zakládá sbírku na pomoc dětem z oblastí poničených přírodní katastrofou.

První ročník Akademie pro začínající podnikatelky AWE úspěšně zakončen

13 týdnů studia v programu Arizonské státní univerzity, 39 studentek a jejich projektů, 7 finalistek v závěrečné soutěži AWE a 1 vítězka. Takový byl 1.ročník společného vzdělávacího projektu ...

Češi se nejvíce obávají finančních ztrát, hospitalizace a pracovní neschopnosti

„Úroveň obav se ve srovnání s obdobím před dvěma lety celosvětově výrazně zvýšila. Tato bezprecedentní zdravotní krize měla zásadní dopad na životy lidí a ovlivnila jak jejich životní úroveň, tak ...

 
.

Speciály

Naše magazíny

Novinky ze světa bydlení, aut, techniky ...

Modelky Fashion Models , více na www.fashion-models.cz