Používáním tohoto webu souhlasíte s využíváním cookies na těchto stránkách. Více informací ZDE. Rozumím

Nejslavnější čokoládová kráska žijící v ČR se stala viceprezidentkou

7. 12 2020 | Už několik let žije v Česku. Stala se nejznámější "čokoládovou" modelkou, velmi žádanou. Její příběh by vydal na hollywoodský film o tom, jak chudá dívka z Kapverdských ostrovů ke štěstí a prestižní profesi přišla. Protože si je sama dobře vědoma, kolik práce, úsilí, neúspěchů a odříkání bylo, než prorazila a dostala se nejenom do Evropy, ale i na výsluní, chce pomáhat druhým. A to taky dělá. Rozhodla se podpořit svou rodnou zemi, kterou většina zná jako exotický, luxusní dovolenkový ráj.

Všechno má své světlé, ale i stinné stránky. Kapverdské ostrovy jsou na jedné straně zemí, kde je nádherně, pláže, moře, exotické ovoce, palmy, květiny, úžasná atmosféra. Na druhé pak velká chudoba a tisíce dětí, které nemají ani oblečení nebo pomůcky na to, aby mohly chodit do školy. Nebo aby se do ní dostaly. Proto se modelka Mónica Sofia rozhodla, že své rodné zemi pomůže. Nyní se navíc stala viceprezidentkou Česko-kapverdské obchodní komory. 

Původní myšlenkou jejího vzniku bylo vytvořit instituci, která bude propagovat partnerství mezi Českou republikou a Kapverdskou republikou.

„Spolupráce mezi oběma zeměmi se datuje od 90. let a zaměřuje se na oblasti vysokoškolského vzdělávání, cestovního ruchu, zemědělství, životního prostředí a politických vztahů,“ říká Mónica Sofia, viceprezidentka česko-kapverdské obchodní komory.

 

Sama pořádá prestižní společenské akce, jejichž výtěžek směřuje právě na pomoc lidem, kteří žijí – v pro nás často nepředstavitelných podmínkách. Jak sama říká, Češi znají pouze tu jednu stránku a ona by ráda, aby poznali i tu druhou. A pokud mohou, aby pomohli.

 

„Češi mají obrovské srdce a pomoct umějí. Fascinuje mě, jak umějí být soudržní. Rozhodně nejde o nějaké „žebrání“, ale o to, že lidé si mají pomáhat bez rozdílu krajin, řeči, barvy pleti, náboženského vyznání a podobně. Nikdo z nás neví, kdy bude v životě potřebovat pomoct toho druhého. O Kapverdách se toho tady poměrně málo ví, přitom je to krajina, která má i své velké bohatství,“ říká Mónica Sofia.

 

Cílem nově vzniklé komory je ale především navázat na předchozí dobré zkušenosti a dále rozvíjet obchodní a diplomatické vztahy mezi oběma zeměmi. Mezi členy a partnery patří významné české a kapverdské společnosti působící v celé řadě oborů: od financí, práce s lidskými zdroji až po restaurování památek, development a výrobu. Spolupracují také se státními organizacemi a neziskovým sektorem.

 

Kromě legislativního poradenství při zakládání firem na území České republiky i Kapverdských ostrovů, zprostředkovala komora například prodej i koupi pozemků pro developerské partnery, pomáhá českým a kapverdským občanům komunikovat s úřady, učit se místní jazyk i získávat potřebná povolení.

 

„Na co jsem pyšná je, že jsme získali prostředky na výrobu a odvoz kondenzátorů (od firmy TnG-Air.CZ), které jsou schopny vyprodukovat až 140 litrů pitné vody denně, což napomáhá v bojí proti suchu, které tuto krajinu mj. také sužuje,“ podotkla Mónica Sofia.

 

Česko-kapverdská obchodní komora byla také stěžejním partnerem v covidové době.

„Byli jsme hlavním partnerem české a kapverdské vlády ve věci nouzových odletů ze zemí, kde pobývali jako turisté během první vlny koronavirové pandemie. Zajistili jsme Kapverďanům ochranné roušky, dezinfekce, ozonizéry i plicní ventilátory. Naši pomoc jsme doplnili nyní i o 10 dalších ozonizérů, které věnoval kapverdskému lidu pan L. Moješčík za společnost TnG-Air.CZ,“ prozradila viceprezidentka Mónica Sofia.

 

Česko-kapverdská obchodní komora se rovněž podílí na rozvojových a charitativních projektech. Úzce spolupracuje s nadačním fondem Naděje Cabo Verde, jehož misí je zlepšovat budoucnost kapverdských dětí. V únoru příštího roku má komora v plánu uspořádat historicky první Česko-kapverdské obchodní fórum v Praze za účasti vysoce postavených vládních představitelů obou zemí a významných českých a kapverdských podnikatelů.

 

„Akci bude tvořit několik přednáškových bloků, které mají za cíl představit investiční potenciály obou zemí,“ dodala Sofia s tím, že stěžejním partnerem komory je i ministerstvo průmyslu a obchodu v čele ministrem a vicepremiérem Vlády ČR Karlem Havlíčkem.

 

Zájemci, kteří se chtějí dozvědět víc informací, je najdou na internetových stránkách

www.ck-obchodnikomora.cz.

Diskuse

 
.

Speciály

Naše magazíny

Novinky ze světa bydlení, aut, techniky ...

Modelky Fashion Models , více na www.fashion-models.cz