Nevyužité mobily mohou udělat radost jiným

Krajský úřad Středočeského kraje se připojil k soutěži „Věnuj mobil“, kterou připravila nezisková společnost ASEKOL zabývající se sběrem elektroodpadu. Akce spočívá ve využitelnosti starých a již nepoužívaných mobilů. 

Do konce listopadu je možné posílat nevyužívané mobily do společnosti ASEKOL. Stačí vyplnit žádost o speciální předplacenou obálku na http://www.venujmobil.cz/jak-poslat-mobil.html, do které se mobil vloží a pošle. Akce je spojena se soutěží, vyhrát lze GPS navigaci či MP3 přehrávač. Soutěžní kupón, který si lze stáhnout také na výše zmiňované webové adrese, se pošle spolu s mobilem. Funkční mobilní telefony půjdou do dětských domovů, zbytek na recyklaci. Odhadem je v českých domácnostech přes osm milionů mobilů, které se nepoužívají. 
 
Do akce se zapojil i Krajský úřad Středočeského kraje, který použité mobily bude vybírat přímo od svých zaměstnanců. Na nefunkční přístroje bude vyčleněn sběrný box. Soutěže se zúčastní přes třicet krajských a městských úřadů. „Pomůžeme ekologii i těm, kteří by si mobil jinak nemohli dovolit,“ řekl o akci hejtman Středočeského kraje Josef Řihák. 
 
„Zapojením se do projektu podpoříte nejen potřebné, ale i ochranu životního prostředí. Recyklace je jednoznačně nejvýhodnější způsob likvidace vysloužilých spotřebičů. Jejím prostřednictvím lze znovu využít až 80 procent hmotnosti přístroje,“ uvedl náměstek hejtmana Středočeského kraje Marek Semerád, který tak zve k účasti do této soutěže. Pro srovnání: kdyby se všechny nevyužívané mobily recyklovaly, nemuselo by se zbytečně vytěžit 2 700 kg zlata, 152 kg palladia a 8 kg platiny.
 
Zdroj: Tiskové oddělení Středočeského kraje