O zákazu hazardu na Praze 1 rozhodnou lidé v referendu

Obyvatelé Prahy 1 by měli v referendu hlasovat o zákazu hazardu. Opoziční zastupitelé se chystají na zářijovém jednání zastupitelstva Prahy 1 předložit petici, která referendum žádá. Novinářům to řekli opoziční zastupitelé Filip Pospíšil (SZ) a Kateřina Klasnová (Pro jedničku).

Pod petici se podle zastupitelů podepsalo na 2500 obyvatel první městské části. Dostane ji proto k projednání zastupitelstvo a vedení městské části by pak mělo vyhlásit datum referenda. "Rádi bychom, aby se konalo ve stejném termínu jako komunální volby," řekla Klasnová.
 
Pokud se lidé vysloví pro zrušení, konečné rozhodnutí o zavření heren je na magistrátu. Radnice nulovou toleranci může pouze doporučit. O provozu kasin pak rozhoduje ministerstvo financí.
 
Praha 1 není jedinou městskou částí, kde čeká obyvatele takové hlasování. Referendum bude v době konání komunálních voleb na začátku října pořádat rovněž Praha 8.
 
Současné znění vyhlášky o hazardu platí v Praze od loňského října. Některé městské části do ní prosadily na svém území úplný zákaz hazardu, další ho výrazně omezily. Nulovou toleranci například zavedla Praha 2, 6, 12, Libuš a mnoho dalších menších městských částí. Nulovou toleranci schválila i Praha 5 a 7, magistrát ji ale zatím neuvedl v platnost.
 
zdroj: ČTK