Používáním tohoto webu souhlasíte s využíváním cookies na těchto stránkách. Více informací ZDE. Rozumím

Odškodné za pracovní úrazy se zvýší, rozhodla vláda

12. 10 2015 | Bolestné a odškodnění za zhoršené uplatnění po pracovním úrazu či kvůli nemoci z povolání se od října zvýší. Vyplývá to z vládního nařízení, které na dnešním jednání schválil koaliční kabinet. V tiskové zprávě to uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Hodnota bodů, jimiž se jednotlivá poškození zdraví ze zaměstnání hodnotí, se zvýší ze 120 na 250 korun. 

"Pro nás je důležité, že lidé v rychlém čase odškodnění dostanou, protože ne každý je připraven a schopen se v krátkém čase efektivně domáhat odškodnění soudní cestou," řekl novinářům po jednání vlády ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Případnému požadavku na zvýšené odškodnění soudní cestou přitom podle něj nic nebrání. 
    
"Hodnota jednoho bodu 120 korun stanovená v roce 2001, kdy průměrná mzda v ČR dosahovala zhruba 14.600 korun, nebyla dosud valorizována. Právě schváleným návrhem nařízení vlády se proto zvyšuje hodnota jednoho bodu na 250 korun," uvedl dnes také ministr.
    
Dodal, že nařízení upřesňuje postup pro vypracování lékařských posudků, podle kterých se počítá výše náhrady. "Přesně definuje pojmy jako bolest a ztížení společenského uplatnění a vymezuje postupy i způsob bodového hodnocení újmy daného pacienta pro určení výše náhrady," sdělil ministr. 
    
V roce 2010 se řešilo zhruba 54.800 případů pracovních úrazů a nemocí z povolání. Na bolestném se vyplatilo 237,1 milionu korun, na náhradě za ztížené uplatnění pak 264,4 milionu. Loni bylo případů kolem 54.900, bolestné dosáhlo 233,8 milionu a ostatní náhrady 268,8 milionu korun. Bolestné a odškodné za zhoršené uplatnění platí zaměstnavatel, má na to pojištění. 
    
Pokud nemoc či úraz způsobily víc poškození, hodnotí se každé zvlášť. Body se pak sčítají. Počet se může snížit, pokud člověk před úrazem či chorobou z povolání už menší uplatnění měl. Podle závažnosti to může být o deset až 30 procent. Počet bodů za bolest a ztrátu uplatnění stanoví v posudku lékař. 
    
Podle schváleného návrhu odpovídá například bolestné za ztrátu předního zubu či za lehký otřes mozku 20 bodům a 5000 korunám, u poranění zrakového nervu 150 bodům a 37.500 korunám, u zlomeniny klíční kosti 30 až 80 bodům a 7500 až 20.000 korunám, u ztráty ruky 275 bodům a 68.250 korunám. Bolest u nemoci z povolání dýchacích cest kvůli azbestu se bude hodnotit sto a více body. Za zhoršení uplatnění kvůli ztrátě chuti či čichu připadne 1000 bodů a 250.000 korun, za ztrátu dominantní ruky mezi loktem a ramenem až 4000 bodů a milion korun. 
    
Odškodňování za úrazy od roku 2014 změnil nový občanský zákoník. Podle něj se mají případy posuzovat individuálně, ne podle právního předpisu. Úrazy v práci a nemoci z povolání se ale dál odškodňují podle zákoníku práce. Jeho novela začíná platit od října, proto ministerstvo zdravotnictví připravilo i nové nařízení. 
 
zdroj: ČTK

Diskuse

Čtěte více

Možnost náhradního plnění je jen třešničkou na dortu, říká Petr Horký

Desítky firem pravidelně využívají možnost náhradního plnění prostřednictvím nákupu výrobků nebo služeb  MYJÓMI DRUŽSTVA INVALIDŮ . Pro firmy s více než pětadvaceti zaměstnanci, které ovšem ...

Ženy, budujete kvalitně svou profesní síť?

Networkingové obědy pořádané neziskovou organizací Business & Professional Women CR (BPWCR) jsou skvělou příležitostí pro navazování nových kontaktů, setkání se zajímavými a úspěšnými ženami, ...

Nadace Naše dítě zakládá sbírku na pomoc dětem z oblastí zasažených tornádem

Ničivé tornádo se prohnalo jihomoravskými obcemi minulý čtvrtek a napáchalo škody v řádu miliard korun. Nadace Naše dítě zakládá sbírku na pomoc dětem z oblastí poničených přírodní katastrofou.

První ročník Akademie pro začínající podnikatelky AWE úspěšně zakončen

13 týdnů studia v programu Arizonské státní univerzity, 39 studentek a jejich projektů, 7 finalistek v závěrečné soutěži AWE a 1 vítězka. Takový byl 1.ročník společného vzdělávacího projektu ...

Češi se nejvíce obávají finančních ztrát, hospitalizace a pracovní neschopnosti

„Úroveň obav se ve srovnání s obdobím před dvěma lety celosvětově výrazně zvýšila. Tato bezprecedentní zdravotní krize měla zásadní dopad na životy lidí a ovlivnila jak jejich životní úroveň, tak ...

 
.

Speciály

Naše magazíny

Novinky ze světa bydlení, aut, techniky ...

Modelky Fashion Models , více na www.fashion-models.cz