Odškodné za pracovní úrazy se zvýší, rozhodla vláda

Bolestné a odškodnění za zhoršené uplatnění po pracovním úrazu či kvůli nemoci z povolání se od října zvýší. Vyplývá to z vládního nařízení, které na dnešním jednání schválil koaliční kabinet. V tiskové zprávě to uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Hodnota bodů, jimiž se jednotlivá poškození zdraví ze zaměstnání hodnotí, se zvýší ze 120 na 250 korun. 

"Pro nás je důležité, že lidé v rychlém čase odškodnění dostanou, protože ne každý je připraven a schopen se v krátkém čase efektivně domáhat odškodnění soudní cestou," řekl novinářům po jednání vlády ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Případnému požadavku na zvýšené odškodnění soudní cestou přitom podle něj nic nebrání. 
    
"Hodnota jednoho bodu 120 korun stanovená v roce 2001, kdy průměrná mzda v ČR dosahovala zhruba 14.600 korun, nebyla dosud valorizována. Právě schváleným návrhem nařízení vlády se proto zvyšuje hodnota jednoho bodu na 250 korun," uvedl dnes také ministr.
    
Dodal, že nařízení upřesňuje postup pro vypracování lékařských posudků, podle kterých se počítá výše náhrady. "Přesně definuje pojmy jako bolest a ztížení společenského uplatnění a vymezuje postupy i způsob bodového hodnocení újmy daného pacienta pro určení výše náhrady," sdělil ministr. 
    
V roce 2010 se řešilo zhruba 54.800 případů pracovních úrazů a nemocí z povolání. Na bolestném se vyplatilo 237,1 milionu korun, na náhradě za ztížené uplatnění pak 264,4 milionu. Loni bylo případů kolem 54.900, bolestné dosáhlo 233,8 milionu a ostatní náhrady 268,8 milionu korun. Bolestné a odškodné za zhoršené uplatnění platí zaměstnavatel, má na to pojištění. 
    
Pokud nemoc či úraz způsobily víc poškození, hodnotí se každé zvlášť. Body se pak sčítají. Počet se může snížit, pokud člověk před úrazem či chorobou z povolání už menší uplatnění měl. Podle závažnosti to může být o deset až 30 procent. Počet bodů za bolest a ztrátu uplatnění stanoví v posudku lékař. 
    
Podle schváleného návrhu odpovídá například bolestné za ztrátu předního zubu či za lehký otřes mozku 20 bodům a 5000 korunám, u poranění zrakového nervu 150 bodům a 37.500 korunám, u zlomeniny klíční kosti 30 až 80 bodům a 7500 až 20.000 korunám, u ztráty ruky 275 bodům a 68.250 korunám. Bolest u nemoci z povolání dýchacích cest kvůli azbestu se bude hodnotit sto a více body. Za zhoršení uplatnění kvůli ztrátě chuti či čichu připadne 1000 bodů a 250.000 korun, za ztrátu dominantní ruky mezi loktem a ramenem až 4000 bodů a milion korun. 
    
Odškodňování za úrazy od roku 2014 změnil nový občanský zákoník. Podle něj se mají případy posuzovat individuálně, ne podle právního předpisu. Úrazy v práci a nemoci z povolání se ale dál odškodňují podle zákoníku práce. Jeho novela začíná platit od října, proto ministerstvo zdravotnictví připravilo i nové nařízení. 
 
zdroj: ČTK