Používáním tohoto webu souhlasíte s využíváním cookies na těchto stránkách. Více informací ZDE. Rozumím
Právě se nacházíte:

Okouni na přívlač

24. 06 2019 | Okoun je mojí srdcovou záležitostí a dost možná jednou z naších nejkrásnějších ryb. U okouna nejde až tak o jeho velikost a sílu, člověk musí okouna umět lokalizovat a přelstít. V tomto článku bych se chtěl věnovat tomu, jak okouny úspěšně lovit přívlačí.

Lovné místo

Spadlé stromy, kamenné hrany na dně, kamenné násypy, tišiny, pařezy, tůně, to vše jsou typická místa, na kterých se dají úspěšně lovit okouni. Bohužel jsou to také místa, kde rybář přijde o mnoho nástrah. Článků s tématikou, proč na těchto místech chytat, již vyšlo mnoho, ale já bych chtěl napsat něco o tom, jak zde chytat s minimální ztrátovostí nástrah.

Asi nejlepší variantou, jak v těchto úsecích lovit, je chytat z lodi směrem od břehu, aby nástraha měla co nejmenší šanci se někde zaseknout o dno. Jenže co dělat, když se na daném revíru nemůže lovit z lodě nebo kajaku, nebo na takto drahou záležitost nemám peníze? Jsou dvě možnosti lovu, které já osobně v těchto situacích volím.

 Dropshot

První způsob je chytat za pomocí dropshotu. Mnoho rybářů si myslí, že to je technika, kterou se dá chytat jen z lodě, ale opak je pravdou. Obzvláště jemný dropshot je na okouny opravdový zabiják. Touto metodou se dá chytat jak na řece, tak na vodách stojatých. Co to ten dropshot vlastně je?

Je to metoda lovu, kdy mám zátěž na koncovém návazci a nástrahu asi 20 cm nad zátěží. Vzdálenost nástrahy od dropshotového olova si rybář může určit sám podle potřeby. Jak tuto montáž navázat nebudu zbytečně popisovat, videí jak montáž sestrojit je na internetu mnoho.

Hlavní a důležitější téma je, jak tuto montáž vodit. Jde o to, aby rybář při této metodě nikam nespěchal a montáži, kterou zvolil, stoprocentně věřil.

„důležité je, aby rybář při této metodě nikam nespěchal“

Po náhozu nechám olovo s nástrahou dopadnout na dno a pomalými a drobnými přískoky nástrahu vedu zpět na břeh. Někdy se vyplatí úplně zastavit a poškubávat na místě, nebo naopak do nástrahy opravdu řezat a dělat dráždivé pohyby. Fantazii se meze nekladou.

Další a velice zásadní věcí je, jak nástrahu správně napíchnout na háček. Nástrahu nastražuji na poměrně malý háček od firmy Kamatsu. Nástrahu nastražím jen za kraj za „tlamičku“. U tohoto způsobu lovu není vůbec problém, že by to ryby nedobíraly. Nástraha pak má krásný, přirozený a vláčný pohyb.

Lehká hlava

Druhým a mým velmi oblíbeným způsobem lovu je chytání s lehkou čeburaškou. Čeburaška je v podstatě jigová hlavička, která je k háčku připojena kloubově. To způsobuje, že nástraha se pohybuje daleko přirozeněji než na hlavě jigové, kde je zátěž na pevno. Tato rybolovná technika funguje naprosto dokonale. A hlavně člověk skoro vůbec nevázne.

Uvedu jeden příklad: Chodím chytat okouny na jednu svazovou vodu, kde mnoho rybářů kvůli přílišné ztrátovosti nástrah přívlač vzdalo. Jsou zde poměrně strmé kamenité břehy s ostrými velkými kameny. Ze začátku se i mně začaly moje krabičky vyprazdňovat, ale následně jsem začal dávat lehké čeburašky od 1 g do 5 g a ztrátovost nástrah byla rázem o 80% nižší. Kouzlo je v tom, že lehká hlava mezi kameny nezapadne, ale jen na ně lehce dopadne.

„čeburašky v gramážích od 1 g do 5 g ztrátovost nástrah sníží“

Navíc pomalý lehký pohyb nástrahy umí okouny dokonale vydráždit. Člověk si často pod nohy dotáhne celé hejno.

Offesoté háčky

Tyto háčky používám v místech, kde se nachází buď mnoho trávy, řas, vodních rostlin nebo pařezů či větví. Offsetové háčky jsou speciální v tom, že z gumové nástrahy nevyčnívají a jsou schovány ve vaší nástraze. Díky měkkosti gumové nástrahy je offsetový háček při následném záběru schopen se zaseknout do tlamy dravce. Offsetové háčky od firmy Vanfook nebo Crazy fish jsou vždy skvělou volbou.

Závěr

Metodami, které jsem zde popisoval, se také dají velmi úspěšně lovit candáti. Hlavně se nebojte, že nástrahu vedete nepřirozeně. Nástraze musíte věřit, to je základ. Často platí, čím více je neokoukaný pohyb nástrahy, tím lepší. Přátelé rybáři, snad Vám tento článek aspoň trochu pomohl v úspěšném lovu okounů. Je taky velmi důležité tyto ryby pouštět zpět. A nezapomínejte, rybu chytí pouze nástraha, která je ve vodě. Petrův zdar!

https://www.mojeprivlac.cz

Diskuse

 
.

Speciály

Naše magazíny

Novinky ze světa bydlení, aut, techniky ...

Modelky Fashion Models , více na www.fashion-models.cz