Pacientský spolek žádá úhradu konopí ze zdravotního pojištění

Pacientský spolek pro léčbu konopím KOPAC žádá, aby léčebné konopí hradily zdravotní pojišťovny. Ze 2000 až 3000 pacientů, kterým by pomohlo, si ho letos kupovaly v lékárnách jen dvě desítky. Valná většina na to z invalidních důchodů nemá. KOPAC dal dnes lékovému ústavu podnět, aby zrušil opatření, které úhradu léčebného konopí z veřejného zdravotního pojištění znemožňuje. ČTK to řekl člen správní rady spolku Pavel Kubů. Ústav podle mluvčí návrh vyhodnocuje.  

"Pro indikované pacienty musí být léčebné konopí zadarmo," uvedla ředitelka spolku Hana Vágnerová. Za konopí z lékárny dají pacienti měsíčně zhruba 8000 korun. Levněji ho pořídí na černém trhu nebo si ho sami vypěstují, mohou se tak ale dostat do konfliktu se zákonem.

Zákaz úhrady léčebného konopí z veřejného zdravotního pojištění je z roku 2013, tehdejší vedení resortu i minulé vedení lékového ústavu účinnost konopí zpochybňovaly.

Mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Lucie Šustková ČTK řekla, že před dvěma lety, kdy konopí bylo zařazeno mezi nehrazené přípravky, nebyly známy studie, které by porovnaly účinek konopí a jiných zavedených léčiv. Pro stanovení úhrady je to ze zákona nezbytné, stejně jako vyhodnocení poměru nákladů a přínosů léčby, včetně dopadu do rozpočtu veřejného zdravotního pojištění. "Takové důkazy nebyly doposud dostupné a ani nebyly předloženy," uvedla.

Mluvčí potvrdila, že návrh pacientského spolku lékový ústav obdržel a aktuálně ho vyhodnocuje. "V případě, že bude návrh obsahovat nové skutečnosti, zahájí SÚKL nové správní řízení," řekla.

Ministr Svatopluk Němeček (ČSSD) léčebné využití konopí podporuje. Konopnou vyhláškou zvýšil povolené množství k léčbě a rozšířil i spektrum schválených druhů konopí. Byl u otevření Mezinárodního institutu pro konopí a kanabinoidy (ICCI) v Praze, jehož výzkum má přispět k využití konopí k léčbě na základě vědeckých důkazů i zkušeností pacientů.

"Upozorňoval jsem na vědeckou nepodloženost a kontraproduktivitu zákazu a nebyl jsem zdaleka sám, protestovali pacienti, vědci, lékaři i několik českých ministerstev," připomněl člen správní rady spolku KOPAC a prezident České lékařské akademie profesor Richard Rokyta.

"Naším cílem je zrušit svévolná omezení postrádající racionální důvody, zrovnoprávnit léčebné konopí s ostatními léčivy a jako nezpochybnitelný lék proti příznakům širokého spektra nemocí je poskytovat pacientům plně či částečně invalidním v režimu plné úhrady ze zdravotního pojištění," doplnila Vágnerová.

Gram dovezeného konopí stojí v lékárnách 300 korun, český dodavatel zvítězil s cenou 68 korun bez DPH. Tuzemské konopí by mohlo být v lékárnách dostupné už za několik týdnů. Do té doby by měly být vyřešeny i spory o tzv. konopný registr s firmou, která službu dosud zajišťovala. Konopí se kvůli sporům po přechodnou dobu vydává na papírový recept pro návykové látky, ze zákona má být jen na elektronický recept. Výdej na papírový recept zpochybnilo Grémium majitelé lékáren, není podle něj jasné, jak je zajištěna ochrana osobních údajů pacientů.

Většinu bariér v přístupu k léčebnému konopí odstranila novela platná od 17. října 2015. Vedle specialistů ho mohou nově předepisovat i praktičtí lékaři, kožní a oční lékaři či geriatři. Rozšířilo se spektrum povolených druhů konopí a zvýšil měsíční limit pro pacienta z 30 na 180 gramů.

Léčbu konopím povoluje zákon v ČR už dva roky na zmírnění obtíží pacientů s rakovinou, roztroušenou sklerózou či AIDS. Počty léčených jsou zatím minimální, většina na koupi konopí nemá. Také lékaři mají na léčbu rozdílné názory, někteří ji podporují, jiní soudí, že mají dostatek klasických léčebných prostředků a konopí nepotřebují.

V dosavadní vyhlášce vyhovovaly stanovené parametry pouze konopí dováženému z Nizozemí. Novela umožnila, aby se dovážely i další typy například z Izraele či Kanady, kde mají s léčbou konopí mnohaleté zkušenosti. Umožnila rovněž využití tuzemského konopí.

zdroj: ČTK