Počet motorkářů, kteří zemřeli při nehodách, výrazně stoupl

Za první pololetí letošního roku zemřelo na českých silnicích výrazně více motorkářů než loni. V minulém roce si nehody od ledna do konce června vyžádaly životy 28 řidičů motocyklů, letos to ve stejném období bylo 44. Novinářům to řekl ředitel dopravní policie Leoš Tržil. Podle něj za nehody motorkářů může zejména to, že nepřizpůsobí svoji jízdu stavu silnice a svým zkušenostem.

"Hlavní příčinou vůbec je nepochopení řidiče motocyklu, jakým úsekem projíždí a jak tomu má přizpůsobit rychlost jízdy," prohlásil Tržil. Motorkáři například při rychlém průjezdu zatáčkou vylétnou mimo silnici nebo najedou do protisměru. V nepřehledných úsecích také nedokážou zareagovat. Většinu kolizí si tak podle ředitele dopravní policie řidiči motorek zaviní sami. Podle statistiky často přehlédnou přijíždějící vozidlo, neumí odhadnout rychlost a příliš spoléhají na výkon motorky. Podle Tržila jsou rizikovými místy hlavně křižovatky, zatáčky, členitý terén a rovinky bez rozhledu.

Řidiči automobilů na druhou stranu často nedají motorkářům přednost v jízdě. Podle Tržila je buď přehlédnou, nebo se k nim záměrně chovají agresivně. Dalším problémem je předjíždění v křižovatkách, nedodržování vzdálenosti za auty nebo nenošení helmy.
 
Lektor motoškoly Automotodromu Brno Josef Šiler doplnil, že se autoškoly často motorkářům dostatečně nevěnují a ti přicházejí do provozu nepřipraveni. "Autoškoly jsou hlavní problém, k lidem se tam nedostanou patřičné informace. Řidiči nejčastěji bourají kvůli přecenění vlastních sil. Neví, jak se mají při jízdě chovat," řekl Šiler. Příkladem nedostatků ve znalostech je podle něj malé povědomí o technikách krizového brzdění. Řidiči se prý také neumějí starat o své stroje. "Jde o základní věci, například kdy vyměnit brzdové destičky nebo pneumatiky. Projeví se to pak v jízdě," dodal.
 
Tržil zopakoval, že motorkáři jsou nejohroženější skupinou - nejsou chráněni a dosahují vysokých rychlostí. Pozitivně ale vnímá to, že celkový počet havárií jezdců na motorkách poklesl.
 
zdroj: ČTK