Používáním tohoto webu souhlasíte s využíváním cookies na těchto stránkách. Více informací ZDE. Rozumím

Pozvánka na výstavu Jana Floriana do Telče ke 100. výročí narození

26. 05 2021 | Myšlenka výstavy mě napadla letos v zimě, jelikož rok narození mého otce Jana Floriana je nápadně podobný roku letošnímu (Jan Florian narozen 25. 12. 1921). A tak mě napadlo uspořádat jeho připomínku.

Přemýšleli jsme s mojí sestrou Magdalenou, že bychom ji udělali ve Staré Říši, kde se narodil a také žil a tvořil.
Nicméně nakonec jsme se svojí mladší sestrou Karlou kontaktovali město Telč, které bylo velice nakloněno podílet se na výstavě díla Jana Floriana. Na tuto náklonost měl zřejmě vliv i jeho vztah k Telči a to, že jsou v místním Gymnáziu stále vystavená vyřezávaná reliéfní tabla, která celých 27 let vyřezával pro Zemědělskou školu. (Jedno z tabel můžete vidět na pozvánce výstavy.)


 
Soupis jeho děl a životopisných údajů připravila včetně grafické podoby materiálů, které doprovází výstavu, sestra Karla Nixová (roz. Florianová). Výstavu jsme pak instalovali společně.


 
Kdo přijde na výstavu, tak objeví muže, který měl obrovské charisma a srdce. Stále tvořil, co uměl, a myslím si, že to dělal dobře. Je za ním spousta děl, které jsou nejen v naší republice, ale i v zahraničí.
Například už v jeho útlém věku vyřezal pro knížete Karla Schwarzenberga betlém, který je doteď na zámku Orlík. Myslím si, že výstava je pro našeho otce poctou, a vlastně poctou i pro nás, že jsme mohli být součástí jeho života. Protože se stačilo jen dívat a vnímat tu výjimečnost napříč jeho životem. A to snad ucítí i návštěvník při prohlídce výstavy, která je přístupná v městské galerii Hasičský dům na Náměstí Zachariáše z Hradce v Telči od 21. 5. 2021 do 20. 6. 2021.


 
Kdo tedy chce, ať navštíví Telč, kde po vstupu z krásného náměstí uvidí neméně krásného a báječného člověka, který byl rytířem.
 
Syn Václav Florian se sestrami Magdalenou a Karlou

Diskuse

 
.

Speciály

Naše magazíny

Novinky ze světa bydlení, aut, techniky ...

Modelky Fashion Models , více na www.fashion-models.cz