Praha 1 získá "Kraslici z lásky"

Staroměstské náměstí se stane 11. dubna svědkem výjimečné události. V parku za Staroměstskou radnicí totiž dojde ke slavnostnímu odhalení obří „Kraslice z lásky“, kterou Městské části Praha 1 věnovaly Chorvatské turistické sdružení a Turistické sdružení Koprivnicko-križevacké župy za podpory Ministerstva turistického ruchu Chorvatské republiky.

Slavnostní odhalení proběhne 11. dubna ve 12.15 hod. Za českou stranu se ho zúčastní starosta MČ Praha 1 Oldřich Lomecký a 1. zástupce starosty MČ Praha 1 Daniel Hodek. Chorvatsko budou zastupovat velvyslanec Frane Krnić, hejtman (župan) Koprivnicko-križevacké župy Darko Koren a zástupci Chorvatského turistického sdružení.

Projekt tvorby obřích „Kraslic z lásky“ vznikl před třemi lety z podnětu Turistického sdružení Koprivnicko-križevacké župy. Kraslice putují po světě jako symbol přátelství, lásky a veselí Velikonoc a zdobí náměstí, parky i galerie. Jsou zhotovovány z polyesteru a jsou vysoké 2,05 metru a široké 1,5 metru. Jejich hmotnost je zhruba 35 kilogramů.

Dosud existuje dvacet obřích kraslic, které v minulých letech ozdobily náměstí chorvatských měst a náměstí a galerie v New Yorku, Bilbau, Pamploně, Budapešti, Římě, Miláně, Barceloně, Bratislavě a v dalších metropolích.

Kraslice darovaná Praze 1, která dorazí ze 750 kilometrů vzdáleného městečka Kloštar Podravski, bude na Staroměstském náměstí umístěna do 1. května jako součást Velikonoc 2011, akce pořádané Nadací Pražské děti. Autory kraslice jsou malíři Darko Domitrović, Mirko Horvat, Ivan Kančal a Ivan Rođak.
Podstavec pod kraslicí bude vážit zhruba 50 kilogramů.

Kromě Prahy 1 se letos malované kraslice objeví ve slovinském městě Ptuj, v Bruselu, Grazu, Salzburgu, Římě, Záhřebu a v jihomaďarském městě Pécs.

www.praha1.cz