Praha získala od UNESCO titul kreativního města literatury

Praha získala od UNESCO titul Kreativní město literatury. Ten se uděluje od roku 2004 a hlavní město na jeho získání pracovalo od roku 2009. ČTK to oznámila vedoucí projektu Praha město literatury Kateřina Bajo. UNESCO titul udílí městům s mimořádným významem na poli literatury.

"S radostí oznamuje, že kandidatura Prahy do sítě kreativních měst literatury UNESCO byla dnes schválena," napsala v tiskové zprávě Bajo. Koordinátorem projektu v Praze je Městská knihovna.
 
Mezi nutná kritéria k získání titulu patří například to, že ve městě musí být dostatečné množství institucí, které uchovávají, propagují a šíří literaturu. Literatura musí mít zajištěnou dostatečnou podporu a musí být zajištěno dostatečné vzdělávání, kvalita a kvantita literárních aktivit.
 
Do projektu se v Praze zapojilo více než 30 organizací. Iniciativa podle vedoucí projektu pomáhá k lepší koordinaci a plánování společných akcí, ke sdílení zkušeností i k vzájemné podpoře. "Tento výjimečný titul chápeme nejen jako uznání nesporných kvalit pražského literárního života, ale především jako závazek k jeho ještě větší podpoře,“ uvedl radní pro kulturu Jan Wolf (KDU-ČSL).
 
UNESCO titul poprvé udělilo v roce 2004. Držiteli byly dosud Edinburgh, Melbourne, Iowa City, Norwich, Reykjavík, Dublin a Krakow.
 
UNESCO (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization), tedy Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu, je jedna ze 14 mezistátních odborných organizací OSN. UNESCO má 195 členů a zabývá se činností v pěti hlavních oborech: vzdělání, přírodní vědy, sociální a humanitní vědy, kultura a komunikace a informace.
 
zdroj: ČTK