Příští týden nás čekají letní teploty

Po chladném počasí v tomto týdnu nás čeká rychlá změna v charakteru počasí. Do střední Evropy bude proudit teplý vzduch z jižních částí Evropy. Oteplovat se začne již v neděli, kdy se teploty zastaví na 19 °C. V příštím týdnu bude ovšem ještě o poznání tepleji. 

Každým dnem se bude oteplovat v průmětu o 2 až 3 °C. V úterý se již teploty zastaví na letních 25 °C. V letošním roce u nás i přes nadprůměrné teploty zatím nebyl zaznamenán jediný letní den (teplota se dostane nad 25 °C). Ve středu se nejvyšší denní teploty ustálí mezi 24 °C až 28 °C. V hladině 850 hPa (ve výšce cca 1500 m) se z dnešních 3 °C ve středu oteplí až na 16 °C. Ve čtvrtek se ve střední Evropě podle některých numerických modelů nedá vyloučit ani výskyt tropických teplot. Teploty budou v druhé polovině příštího týdne výrazně nadprůměrné a přiblíží se k rekordním hodnotám. 
 
Výrazně nadprůměrné teploty se neočekávají jen ve střední Evropě, ale i v celé východní Evropě. V Rusku se očekávají letní teploty kolem 26 °C i u hranic s Finskem. V Petrohradu či Moskvě teploty v úterý vystoupí až na 28 °C. Naopak se ochladí ve Španělsku, kde budou panovat podprůměrné teploty. V úterý zůstanou na jihu Španělska jen kolem 22 °C.
 
Obr 1.: Teploty ve 14:00 ve středu - do Evropy bude proudit teplý vzduch, chladněji zůstane v západní Evropě