Pro některé Ukrajince se usnadňuje získání víz do Česka

Česká republika ode dneška zjednodušuje vydávání krátkodobých víz pro Ukrajince. Všichni žadatelé s českým původem, mladí do 26 let a důchodci nad 60 let už nemusí hradit poplatek za vyřízení víza. 

Podle mluvčí ministerstva zahraničí Johany Grohové se Ukrajinců s českými kořeny týkají i další vízové úlevy. "Pokud žadatelé s českým původem předloží potvrzení o příslušnosti ke krajanské komunitě, nebo doklad prokazující český původ, pak bude možné po prověření těchto dokladů ze strany příslušného úředníka zastupitelského úřadu udělit vízum pro více vstupů s platností až jeden rok," přiblížila. 
    
Podle Grohové jsou tato opatření součástí pomoci Ukrajině, na kterou česká vláda v březnu schválila 50 milionů korun. Nemají prý naopak přímou souvislost s nedávnými žádostmi volyňských Čechů na Ukrajině, kteří se obrátili na české představitele s prosbami o pomoc kvůli neklidné situaci v této postsovětské republice. Vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) ale tehdy oznámila, že pro pomoc českým krajanům na Ukrajině zatím nevidí bezpečnostní důvod. 
 
zdroj: ČTK