Projekt sKaret stál MPSV asi 82,5 mil., rušení vyjde na 5,2 mil.

Ministerstvo práce vydalo za projekt sKaret zatím 82,54 milionu korun. Zrušení projektu ho bude stát zhruba 5,24 milionu. Novinářům to dnes řekl ministr práce František Koníček. Podle něj by se měly karty definitivně stopnout do konce března příštího roku. Úřad práce podle své ředitelky Marie Bílkové začne držitelům sKaret brzy zasílat dopisy, aby mu nahlásili, zda chtějí dávky poštou, nebo na své konto. Vyplácení peněz od státu to nemá nijak ohrozit.

Zákon o zrušení projektu schválila minulý týden Sněmovna. Podpořila upravený návrh senátorů. Aby norma začala platit, musí ji ještě přijmout Senát a podepsat prezident. Ministr míní, že by tak úřady práce mohly začít koncem srpna či v září posílat lidem dopisy. Klienti budou mít dva měsíce na ohlášení změny, úřad stejnou dobu na její provedení. Pokud se příjemci neozvou, budou jim peníze od státu chodit poštou na jejich adresu, uvedla Bílková.
 
S sKartami si potřební měli vybírat dávky a podpory z bankomatů, mohli s nimi i platit. Automaticky k nim totiž dostali účet u České spořitelny, s níž ministerstvo práce uzavřelo smlouvu do roku 2024. Projekt od počátku kritizovala rada postižených a opozice. Výhrady měl i ombudsman. Úřad pro ochranu osobních údajů dal ministerstvu i pokutu.
 
Sociální karty dostalo dosud 277.300 lidí. Aktivovala a využívala je jen pětina z nich. Přes spořitelní účty k sKartám proteklo dosud asi 2,13 milionu dávek za téměř 11,6 miliardy.
 
Ministr řekl, že jeho resort vydal zhruba 58 milionů na cloudovou aplikaci ke kartám, další miliony pak na provoz. Zhruba 11,3 milionu stálo vyvolávací zařízení. To se také už nedá využít.
 
Projekt odstartoval za exministra Jaromíra Drábka (TOP 09). Podle bývalého vedení neměl ministerstvo vůbec nic stát, mělo díky němu ušetřit. Úspora za rozesílání dávek činila 38 milionů, řekl Koníček.
 
Autor: ČTK