Radostné vzkazy napsaly na internetu po návratu Češek stovky lidí

Radostnými komentáři, vzkazy a gratulacemi reagovaly na návrat dvou unesených Češek do vlasti na internetu stovky lidí. Podle mnohých se stal zázrak, jiní přiznávali slzy dojetí. Na síti se neobjevily jen pozitivní reakce, ale také nenávistná vyjádření. Správci diskusí museli mnohé příspěvky pod články smazat. 

Na facebookové stránce Hanka a Tonča domů se pod sobotním oznámením "Je to pravda! Díky.." objevilo do nedělního odpoledne přes pět stovek komentářů. Mnozí pisatelé přiznávali dojetí. "Neznám vás, ale tahle zpráva mi vehnala slzy do očí. Vítejte doma," napsala jedna z komentujících. Další uvedl: "Jsem chlap a normálně brečím:) Svět se stal o kousek světlejším a krásnějším místem pro život". 
    
Podobně se vyjadřovaly i stovky dalších pisatelů. Řada z nich chtěla událost oslavit. Podle mnohých představuje návrat obou dívek zázrak, krásnou zprávu v záplavě negativních informací či vyslyšení modliteb. Nechybí přání rychlého zotavení i poděkování turecké nadaci IHH, která k propuštění přispěla. 
    
Na síti se neobjevily jen radostné vzkazy a přání, ale i velmi negativní a zlé reakce. Řadu příspěvků správci diskusí smazali. "Co mě mrzí, tak to jsou některé jízlivé a zlé komentáře na sociálních sítích. Teď bychom měli mít všichni radost, že se dívky vrátily," uvedl dnes vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Požádal o respektování soukromí dívek, aby mohly mít klid na zotavení. O to žádali v sobotu už premiér Bohuslav Sobotka a ministr vnitra Milan Chovanec. 
    
Podle zveřejněných informací byl jedním z důvodů propuštění obou unesených Češek i jejich zdravotní stav, potřebovaly léky. Podle expertů může návrat do běžného života trvat déle. Nutné bude zvládnout nejen případné zdravotní obtíže, ale také se vyrovnat s prožitým traumatem. Podle psychologů se lidem často jejich zážitky vracejí. Dívkám po přepadení únosci vše sebrali, ohrožovali je zbraněmi. Dva roky je drželi v zajetí. 
 
zdroj: ČTK