Používáním tohoto webu souhlasíte s využíváním cookies na těchto stránkách. Více informací ZDE. Rozumím

Senát opět odložil schvalování obnovy nemocenské v prvních dnech

22. 07 2015 | Senát do konce roku odložil projednávání návrhu místopředsedy Senátu Zdeňka Škromacha (ČSSD), který chce obnovit vyplácení nemocenské v prvních třech dnech nemoci. Senátoři tak dnes vyhověli žádosti místopředsedy Senátu Přemysla Sobotky (ODS) a zdravotnického výboru horní komory, který požaduje k novele doplnit statistické podklady a její finanční dopady. 

Předseda výboru Jan Žaloudík (ČSSD) uvedl, že v září se má k novele uskutečnit kulatý stůl s experty. Sobotka požadoval, aby se k návrhu bylo známo také stanovisko ministerstva financí. 
    
Opětovné zavedení nemocenské v prvních dnech nemoci podpořil už dřív premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Výše dávky by měla podle něho záviset na dohodě odborářů se zaměstnavateli. Odboráři návrh na obnovu nemocenské podporují, zaměstnavatelé jsou stejně jako ministr financí Andrej Babiš (ANO) proti. 
    
Vláda v koaliční smlouvě uvedla, že obnoví vyplácení nemocenské v prvních třech dnech nemoci, pokud se na tom tripartita dohodne. 
    
V prvních třech dnech nemoci nyní lidé nedostávají nic. Od čtvrtého do 14. dne poskytuje zaměstnavatel náhradu mzdy za pracovní dny, a to 60 procent průměrného denního výdělku, od 15. dne se dávky poskytují z nemocenského pojištění. 
    
Pokud by Senát návrh schválil, poslal by jej jako svou předlohu do legislativního procesu. Její přijetí by ovlivnilo stanovisko vlády a postoj Sněmovny. 
 
zdroj: ČTK

Diskuse

 
.

Speciály

Naše magazíny

Novinky ze světa bydlení, aut, techniky ...

Modelky Fashion Models , více na www.fashion-models.cz