Senát patrně zruší neúčinný zákon o úrazovém pojištění

Senát patrně zruší sporný neúčinný zákon o úrazovém pojištění. Schválení novely zákoníku práce dnes doporučily plénu zdravotnický a sociální výbor i ústavně-právní výbor. Horní komora bude o předloze rozhodovat příští týden. Do kodexu novela vrací ustanovení o odškodňování za pracovní úrazy a nemoci z povolání, které byly v přechodných ustanoveních.

Zákon o úrazovém pojištění začal platit už v roce 2006, dosud nenabyl účinnosti. Odkládal se už čtyřikrát, naposledy loni na rok 2017. 
    
Neúčinný zákon předpokládá, že úrazové pojištění by zajišťovala Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Pojistné by vybírala jako odvody ze mzdy. Lidem po pracovním úrazu či s nemocí z povolání by pak hradila rentu. Shoda na tomto modelu mezi politiky, odbory a zástupci podniků ale nepanovala. Nyní se zaměstnavatelé pojišťují u dvou komerčních pojišťoven - České a Kooperativy, případné odškodné se pak platí z tohoto pojištění. 
    
Zrušení normy by mělo dát prostor k přípravě nového systému. Ve hře jsou čtyři varianty - ČSSZ, více komerčních pojišťoven, zdravotní pojišťovny a nová veřejná úrazová pojišťovna. Náměstek ministryně práce a sociálních věcí Petr Šimerka dnes senátorům řekl, že se o možnostech nyní vedou politická jednání. Až vláda některou z nich vybere, ministerstvo právní úpravu připraví. Šimerka soudí, že zdravotní pojišťovny úrazové pojištění poskytovat nebudou. Bude se patrně volit mezi ČSSZ a komerčními pojišťovnami. 
    
Sněmovna prosadila do normy pasáž, podle které by měl stát hradit na základě dohody v tripartitě náklady, které vynaloží odbory a zaměstnavatelé na vyjednávání na republikové a krajské úrovni. Organizace odborů a zaměstnavatelů budou ze zákona veřejně prospěšné právnické osoby. 
 
zdroj: ČTK