Severozápad Čech po horkém víkendu zasáhly velmi silné bouřky

Velmi silné bouřky v noci na dnešek a brzo ráno zasáhly Karlovarský, Plzeňský, Ústecký a Liberecký kraj. Mohly se dostat i do středních Čech. Meteorologové varovali před silnými nárazy větru kolem 20 metrů za sekundu. Na Ústecku a Děčínsku bouřky doprovázely kroupy, vyplývá z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Velmi silné bouřky se podle meteorologů objevily v celém Karlovarském a Libereckém kraji, z Plzeňského v okresech Tachov a Plzeň - sever a v Ústeckém kraji vedle Ústecka a Děčínska také na Chomutovsku, Lounsku a Mostecku. "Na jižním okraji bouřkové buňky dochází k dalšímu narůstání oblačnosti, a tak může bouřková činnost částečně zasáhnout i do okresu Mladá Boleslav," uvedl ČHMÚ.
 
Meteorologové doporučili před větrem zajistit okna a dveře, odstranit nebo upevnit zahradní nábytek a slunečníky a zabezpečit skleníky a stavební jeřáby. Varovali na nebezpečí úrazu pádem ulomených větví nebo po zásahu bleskem. V Karlovarském a Plzeňském kraji mohly přívalové srážky také rozvodnit malé toky a voda z nich zatopit sklepy nebo podemlít komunikace.
 
Bouřky zasáhly severozápad Čech po zřejmě nejteplejším dni v roce. V neděli byl teplotní rekord pro 28. července překonán nebo vyrovnán na 113 stanicích s více než třicetiletou tradicí měření.
 
Autor: ČTK