Škola investování 1. - Start Up.

Vítejte při čtení prvního dílu několikadílné série o investování a zhodnocování peněz. Autoři těchto příspěvků jsou členové Investiční rady společnosti Invest & Property Consulting, s.r.o., která je aktivním správcem svěřenských fondů, viz: www.investujichytre.cz.

Start Up – příležitost? Anebo způsob jak přijít o peníze?
V obou případech lze odpovědět: „ano“. Start Up může být příležitost, která zhodnotí vaši investici třeba i několikanásobně a to i v relativně krátkém období, nebo to může být totální propadák, který vás připraví stejně rychle o všechny investované peníze. Těmi nejznámějšími Start Upy z poslední doby jsou například Uber, nebo Tinder.
 
Na začátku si je třeba uvědomit, je-li předložený projet vůbec Start Up. Pouze myšlenka se zpracovaným podnikatelským plánem je záměr, nikoli Strat Up. Toto bývá často zaměňováno. O Start Upu mluvíme v případě, pokud je záměr již v praxi fakticky realizován. To znamená, má již faktické výstupy, nejlépe se vzorkem klientů, kteří o výsledný produkt projevili zájem.
 
Po analýze takovéhoto projektu přichází investor, který do něj vkládá prostředky a jako protihodnotu požaduje většinou majetkovou spoluúčast ve firmě a podílu na zisku. Jedná-li se o aktivního investora (což je v případě Start Upů většina), dost často lidé z investorského týmu také dohlížejí na ekonomicko-administrativní stránku projektu i celé firmy a též na marketing. To umožní nositeli myšlenky Start Upu věnovat se technicky a organizačně dané problematice naplno, a investorovi zároveň ohlídat si ekonomiku projektu.
 
Přestože jsou nejznámější Start Upy převážně z oblasti IT, rozhodně to není podmínka. V našem portfoliu je například jeden úspěšně rozvíjející se Start Up se speciálním sportovním vybavením.
 
Podmínkou úspěšného investování do tohoto oboru je velmi dobrá znalost trhu, kvalifikovaný odhad budoucího vývoje, podíl vizionářství a též jistá míra citu, či šestého smyslu. Přestože Start Upy jsou velice investičně zajímavé, v portfoliu doporučujeme jejich zastoupení v řádu procent. Pokud se stane Start Up výnosnou, byť mladou firmou, z oddílu Start Up se posunuje do oddílu Venture capital.
 
Investorům, kteří nemají se Start Upy zkušenosti, spíše doporučujeme opatrnost. Pokud uvažujete o investování do Start Upů, přijďte se nejprve poradit. www.iandpconsulting.cz nebo www.investujichytre.cz.