Soud nechal Ratha i jeho spoluobviněné ve vazbě

Středočeský krajský soud dnes rozhodl, že poslanec a bývalý hejtman David Rath (ČSSD) zatím zůstane ve vazební věznici. Soud se nadále obává, že by mohl utéct. Novinářům to řekl státní zástupce Petr Jirát. Soudce z vazby již dopoledne nepustil ani Rathovy spoluobviněné - bývalého poslance Petra Kotta a někdejší ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Pancovou. Trojice viněná z korupce pobývá ve vězení už téměř rok. 

Rozhodnutí nejsou pravomocná, verdikty přezkoumá pražský vrchní soud. Všichni tři obvinění proti němu podali na místě stížnost. Žalobce pak uvedl, že zváží opravný prostředek v případě Ratha. Soudu totiž navrhoval, aby ponechal poslance ve vazbě i z důvodu, že by mohl pokračovat v páchání trestné činnosti. V tomto mu ale soudce nevyhověl. Naopak u Pancové z Kottem uznal jako relevantní oba vazební důvody. 

"Argumentoval jsem tím, že skutečně hrozí obava, že by mohl uprchnout," prohlásil Jirát o Kottovi. Podle něj policie a státní zastupitelství nezabavily veškeré mužovy finanční prostředky. Z odposlechů prý vyplývá, že má spolu s Pancovou mnohem více peněz. "Víme o tom, že je v ČR nemají, a proto předpokládáme, že by mohly být někde v cizině," uvedl státní zástupce. 
    
Rath podle žalobce nabízel za své propuštění složení kauce, nespecifikoval ale v jaké výši. Navrhoval také soudu, že se za něj zaručí důvěryhodní lidé. Kott ani Pancová pak podle svého advokáta Tomáše Sokola finanční záruku nenabízeli. Bývalý politik prý chtěl pobyt ve vazbě nahradit slibem, že se bude zdržovat v Česku a bude chodit na jednání soudu. Pancová pak také uvedla, že se za ni mohou zaručit důvěryhodní lidé. 
    
Bývalá šéfka kladenské nemocnice podle žalobce argumentovala tím, že by ji měl soud propustit z věznice kvůli rodinným důvodům. Měla by se starat o otce a nastoupit zpátky do práce do motolské nemocnice, kde je zaměstnána na částečný úvazek. 
    
Rath, Pancová a Kott jsou považováni za hlavní aktéry údajné korupční kauzy týkající se výběrových řízení ve Středočeském kraji. Policie a státní zástupce je viní z přijetí úplatků a dalších korupčních trestných činů, za což jim hrozí až dvanáctileté vězení. Spolu s trojicí čelí podezření dalších osm lidí, ti jsou však již stíháni na svobodě. 
    
Rath si podle obžaloby vzal úplatky v hodnotě 16 milionů korun za to, že zmanipuloval zakázku na opravu buštěhradského zámku a zasahoval do soutěží na nákup zdravotnického vybavení pro středočeské nemocnice. Původně prý požadoval přes 22 milionů, policisté ho ale zadrželi dříve, než stačil vše převzít. Kott a Pancová podle žalobce na úplatcích žádali přes 48 milionů korun, dostali zhruba 38 milionů. 
    
Politik vinu odmítá, jeho právníci tvrdí, že se manipulovalo se spisem. Kott ani Pancová se dosud ke kauze nevyjádřili.
 
zdroj: ČTK