Soud pokračuje v kauze Ratha ve výslechu Salačové

Krajský soud v Praze dnes pokračuje v kauze poslance Davida Ratha (ČSSD) ve výslechu podnikatelky Ivany Salačové. Vyjadřuje se k videozáznamům ze svých dřívějších výpovědí před policií. Jako jediná z 11 obžalovaných se přiznala ke korupci v souvislosti se zakázkami ve Středočeském kraji a může dostat nižší trest. Soudce musí advokáty často usměrňovat, protože pokládají dotazy, které již zazněly.

Například Rathův obhájce Roman Jelínek se opět ptal na to, zda Salačová může říct něco o zapojení Ratha do korupce. Na podobné dotazy ale Salačová již odpovídala. O Rathovi s jistotou nemluvila jako o aktérovi korupce, pouze o jeho zapojení spekulovala. V prvních dvou policejních výsleších jej ale vůbec nezmiňovala.
 
K výslechu se mohli vyjádřit také zbylí obžalovaní. Jako první se ujal slova Rath. "Musím tyto spekulace naprosto odmítnout jako zcela nepodložené. Nevím, kde na to přišla," řekl. Reagoval také na Salačové tvrzení, že nepomáhala politickým stranám ve volbách. Rath ale namítal, že se podnikatelka zapojila do shánění sponzorů pro volby ČSSD. "Byl jsem několikrát informován, že se angažuje a je ochotná pomoci. Vůbec jsem netušil, že by to mohlo souviset s nějakou veřejnou zakázkou," dodal. Odkázal také na odposlechy ve spisu, které to prý dokazují.
 
Kristýna Oberfalcerová, která obhajuje manažera firmy Pohl Václava Kovandu, se ptala na řadu e-mailů a zda je Salačová psala. Zajímaly ji také změny zadávací dokumentace při zakázkách. Salačová uvedla, že nic měnit nemohla, protože podmínky jsou v zákoně. Na některé otázky Salačová odmítla odpovědět.
 
Salačová již před soudem vypovídala minulý týden ve čtvrtek poté, co soud přerušil promluvu Ratha, který se omluvil kvůli únavě. Výslech pokračoval ještě v pátek, ale Salačová požádala o přerušení, protože byla rozrušená. Na webu se prý v komentáři dočetla, že je "ženská na zabití" a autor se "diví, že ji nepřejelo auto". Soud její výpověď dokončil v pondělí a začal přehrávat videozáznamy. Po dokončení její výpovědi by měl pokračovat Rath, zatím není zřejmé, zda to bude ještě dnes.
 
Obžaloba Salačovou označuje jako spolupracující obviněnou. Tři její loňské výslechy se lišily, na což poukazují advokáti ostatních obžalovaných. Podnikatelka tvrdí, že poslední výpověď je hlavní a konečná.
 
Salačová již dříve vypověděla, že se veřejné soutěže upravovaly podle předem domluvených podmínek, aby vyhrála určitá firma. Do dalšího kola se dostaly i jiné firmy, se kterými byla ale také dopředu dohoda, že budou dělat "křoví", aby vše navenek vypadalo podle pravidel.
 
Její přiznání se týká opravy zámku Buštěhrad a Gymnázia Hostivice. Tvrdí, že u opravy památky za 200 milionů korun požadovala bývalá ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová a její přítel, někdejší poslanec Petr Kott provizi 20 až 24 milionů. Oba jsou mezi obžalovanými a společně s Rathem jsou zatím jediní více než rok ve vazbě.
 
Žalobce Petr Jirát viní 11 lidí z různých druhů korupce v souvislosti se zakázkami ve Středočeském kraji. Soud naplánoval jednání zatím do října, předvolává 78 svědků.
 
Autor: ČTK