Soud s Nečasovou kvůli Vojenskému zpravodajství začne v listopadu

Soud s Janou Nečasovou, dříve Nagyovou obžalovanou ze zneužití Vojenského zpravodajství začne 20. listopadu. Případ projedná Obvodní soud pro Prahu 1. Nařízení hlavního líčení dnes potvrdil ČTK obhájce jednoho z dalších obžalovaných, zpravodajce Jana Pohůnka, Michal Hráský. Před soudem stanou také bývalí šéfové vojenské tajné služby Milan Kovanda a Ondrej Páleník. Hrozí jim až tři roky vězení.

Podle Hráského je zatím nařízený pouze jeden den hlavního líčení. Kauzu bude řešit soudkyně Helena Králová, která měla případ na stole již letos v červnu. Tehdy udělila Nečasové roční podmínku a případy bývalých šéfů rozvědky předala ministerstvu obrany kvůli případnému kázeňskému provinění. Pohůnkovo trestní stíhání zastavila.
 
Žalobci podali proti rozhodnutím odpor a stížnosti a ohradil se také Páleníkův advokát. V případě podmínky Nečasové to znamenalo hlavní líčení, ostatní rozhodnutí ještě zkoumal Městský soud v Praze, který případ Králové nakonec vrátil, aby celou čtveřici projednala v hlavním líčení.
 
Nečasová podle obžaloby zneužila v roce 2012, kdy šéfovala kabinetu tehdejšího premiéra Petra Nečase, který se s ní později oženil, zpravodajce ke sledování Nečasovy manželky Radky. Kauza vedla k pádu jeho vlády.
 
Kovanda, Páleník i Pohůnek odmítají tvrzení o sledování. Dostali prý úkol "z nejvyšších míst" a akce byla podle nich tzv. kontrasledováním - prověřovali údajně podezřelý pohyb kolem tehdejší manželky premiéra a bezpečnostní riziko pro stát.
 
Nečasová je podle žalobců Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, které případ dozoruje, pojítkem mezi více případy - je obviněná také ohledně údajného uplácení poslanců funkcemi a vynášení informací z Bezpečnostní informační služby.
 
zdroj: ČTK