Soud se začne zabývat spornou zakázkou Úřadu vlády pro Promopro

Pražský městský soud dnes začne projednávat kauzu údajně předražené zakázky pro společnost Promopro z dob českého předsednictví EU. Dvanáct obžalovaných čelí obvinění z celkem pěti trestných činů včetně podvodu, zneužití pravomoci a praní špinavých peněz. Vedle jednatele Promopra a osmi zástupců dalších firem jsou obžalováni tři někdejší vedoucí pracovníci z Úřadu vlády.

Promopro získalo v roce 2008 od úřadu vlády zakázku na zajištění audiovizuální techniky na konferencích v době českého předsednictví EU, a to bez výběrového řízení. Stát následně firmě vyplatil celkem 525 milionů korun. Podle obžaloby přitom celkem 388 milionů z této částky dostalo Promopro na základě podvržených faktur za činnosti, které se buď vůbec neuskutečnily, nebo nijak nesouvisely s předmětem uzavřené smlouvy.
 
Za nevýhodnou smlouvou údajně stála náměstkyně někdejšího místopředsedy vlády Alexandra Vondry Jana Hendrichová a dva její tehdejší podřízení z Úřadu vlády - ředitel odboru logistiky Radomír Karlík a ředitel odboru rozpočtu a veřejných zakázek David Mlíčko. Trojice prý Promopro účelově a nedůvodně upřednostnila na úkor jiných potencionálních zájemců a nezajistila dostatečné kontrolní mechanismy, které by vedly k odhalení podvržených faktur.
 
Rámcová smlouva prý navíc byla nastavena tak, že Promopro si mohlo jednostranně a neomezeně diktovat ceny za poskytování služeb.
 
zdroj: ČTK