Soud začal projednávat kauzu poslance Ratha obviněného z korupce

Krajský soud v Praze začal dnes po 9:00 projednávat kauzu poslance Davida Ratha (dříve ČSSD) a dalších deseti lidí obžalovaných z korupce. Jednání provází obrovský zájmem veřejnosti a médií, sledují jej desítky lidí.

Poslanec David Rath se cítí nevinný. Žádného trestného činu se prý nedopustil, přesto si nedělá iluze, jak soud dopadne. Bude ale bojovat, píše v prohlášení, které zaměstnanec Poslanecké sněmovny rozdal novinářům před soudní síní."Já osobně se v tomto boji nevzdávám! Budu bojovat do poslední chvíle, neboť to není jen soud o opozičním politikovi Rathovi, ale o této zemi, o respektu k lidské svobodě, o tom, zda budeme policejním státem, nebo zemí, kde orgány činné v trestním řízení i justice dodržují zákony a nezneužívají je ke svým mocenským hrátkám," píše se v Rathově prohlášení.
 
Rath a dalších deset lidí jsou podezřelí z korupce v souvislosti s veřejnými zakázkami. Hrozí jim až dvanáctileté vězení. Tři z obviněných - Rath, bývalý poslanec Petr Kott a někdejší ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová - jsou přes rok ve vazbě. K soudu je přivezla eskorta vězeňské služby. Ostatní obžalovaní jsou na svobodě.
 
O soud je značný mediální zájem. U hlavního vchodu do soudní budovy na náměstí Kinských i u zadního vchodu do Zborovské ulice od brzkého rána čekaly desítky novinářů.
 
Kriminalisté zadrželi Ratha loni v polovině května na ulici v Rudné u Prahy. Podle spisu měl u sebe krabici se sedmi miliony korun. Rath popírá, že by si zval úplatek.
 
Autor: ČTK