Soudní poplatky půjdou nahoru - Easysupport - prodej firem

Soudní poplatky za civilní spory půjdou nahoru. Příjmy státu z nich vzrostou o 300 až 400 milionů zhruba na 1,2 miliardy korun ročně. Rozhodla o tom včera sněmovna, když přehlasovala senátní veto. V horní parlamentní komoře převážil názor, že zvýšení poplatků by více narušilo právo chudších lidí na spravedlivé projednávání případů. Sněmovna přesto poslala novelu k podpisu prezidentu Václavu Klausovi.

Vládní návrh sleduje úsporné cíle kabinetu. Justice stojí stát přes deset miliard za rok, uvádí kabinet. Lidé budou moci nadále žádat snížení nebo odpuštění poplatku. "Už nyní je bariéra v dostupnosti práva na spravedlivý proces a právní pomoc. Předloha ji zvyšuje," uvedl před poslanci senátor Jiří Dienstbier (ČSSD). Podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) nejde o faktický nárůst poplatků. Nezvyšovaly se deset let, průměrný plat rostl, uvedl. Poplatky budou stejně vysoké jako například na Slovensku nebo v Polsku, dodal ministr.

Při hlasování ovšem vznikly zmatky, napoprvé sněmovna senátní veto prakticky podpořila. Hlasování zpochybnil premiér Petr Nečas (ODS), až poté koalice předlohu protlačila.

Minimální soudní poplatek bude 1000 Kč za zahájení soudního řízení, ve kterém jde o nižší než dvacetitisícovou finanční částku. Teď lidé platí 600 Kč za spory do 15.000 Kč. Maximální sazba poplatku se zvyšuje z jednoho milionu na dva miliony korun.

U soudních řízení o nemovitosti navrhlo ministerstvo spravedlnosti zvýšit poplatek ze současných 3000 na 5000 Kč, u jednání o podniku z 10.000 na 15.000 Kč. O tisícikorunu dražší má být oproti nynější pětitisícovce například zápis do obchodního rejstříku. Od poplatku budou osvobozeny oběti domácího násilí.

Poslanci už při prvním schvalování udělali v předloze několik změn. Lidé třeba nebudou ani nadále platit poplatek za žalobu na nesprávný úřední postup, vláda navrhovala vybírat 2000 Kč. Nižší sazby, než obsahoval vládní návrh, budou při řízeních na ochranu osobnosti s návrhem na náhradu nemajetkové újmy vyjádřené v penězích.

Soudní poplatky nyní patří podle kabinetu k nejnižším v Evropě. Cílem novely je dle ministerstva spravedlnosti motivovat lidi k tomu, aby své spory řešili mimosoudně. V případě, že se strany v průběhu řízení dohodnou, mělo by jim být vráceno 80 procent poplatku, a to nově do měsíce pod hrozbou úroku z prodlení. Minimální nevratná částka má představovat podle novely 1000 Kč. Nyní se ale vrací celý poplatek.

Více zajímavých informací najdete na www.easysupport.cz