SYLFIDA- záznam z Pařížské opery - 28. července 2013 v 15h v Biu Oko v Praze.

ŽIVĚ - V neděli 28. července 2013 proběhne v pražském Biu Oko poslední záznam sezony ŽIVĚ 2012/2013. Tentokrát jde o balet Pařížské opery Sylfida - jeden z nejúspěšnějších baletních titulů 19. století. Těží z oblíbeného tématu romantismu, střetu nesmiřitelných sil, vyprávěného prostřednictvím polopohádkového příběhu, který se odehrává jako konflikt pozemského a nadpřirozeného světa. http://www.izive.net

La Sylphide Philippe Taglioniho, předvedená v roce 1832 v Pařížské opeře, předznamenala nástup romantického baletu. Nedostupnou, ze snového přediva utkanou sylfu ztvárnila po boku Josefa Maziliera jemná, éterická tanečnice Marie Taglioni. Špičaté baletní piškoty a dlouhá průsvitná tylová sukně, do nichž byla sylfa oděna, baleríninu postavu proslavily. Libreto Adolpha Nouritta se inspirovalo romantickými bájemi, líčícími nenaplněnou lásku mezi člověkem a nadpřirozenou bytostí.

Usoužený mladík James je rozpolcený mezi příslibem pohodlného života, který mu nabízí chystaný se sňatek s dívkou Effie a svobodou, ztělesněnou nedostižným ideálem – Sylfidou, jež ho navštěvuje ve snech. Dílo sklízelo už od počátku triumfální ohlas kritiky, jmenovitě je vynášel do nebes sám Théophile Gautier, autor pozdějšího libreta k baletu Giselle.

Slavné představení však zmizelo z repertoárů na více než jedno století. Nyní je představí Pařížská opera v nové adaptaci Pierra Lacotteho, která zůstává věrná původní předloze. V jeho výrazné choreografii znovu ožívají kouzla velké francouzské romance.

SYLFIDA
 
Balet o dvou dějstvích
 
Libreto: Adolphe Nourrit 
 
Hudba: Jean Schneitzhoeffer
 
Adaptace a rekonstrukce původní choreografie 
Filippa Taglioniho: Pierre Lacotte
 
Výprava (podle původní výpravy Pierra Ciceriho): 
Marie-Claier Musson
 
Kostýmy (podle původních kostýmů Eugène Lamiho): 
Michel Fresnay
 
Dirigent: Philippe Hui
 
ŽIVĚ 2013 /2014 v kinech
 
ŽIVĚ představuje sérii baletních přímých přenosů z londýnského Royal Opera House  - The Royal Ballet - tento špičkový baletní dům zařadil do nové sezony 2013/14 celkem pět ověřených klasických titulů:
 
1.Don Quijote (Don Quichote) - středa 16.10.2013 
2.Louskáček (The Nutcracker) - čtvrtek 12.12.2013 
3.Giselle - pondělí 27.1. 2014 
4.Spící krasavice (The Sleeping Beauty) - středa 19.3.2014 
5.Zimní pohádka (The Winter´s Tale) - pondělí 28.4.2014 
 
Všechny přímé přenosy proběhnou v Biu Oko. Více informací včetně seznamu dalších participujících kin již brzy na www.izive.net v sekci BALETY. 
 
„ROCK V KINECH“
Po úspěchu rockových koncertů Queen, The Doors, Led Zeppelin a Jimi Hendrixe programuje ŽIVĚ záznamy i přímé přnosy dalších hudebních legend. Sezona 2013/2014 přinese koncerty Robbieho Williamse, Morrisseyho, Bruce Springsteena, Rolling Stones či Beatles. Další informace již brzy na www.izive.net v sekci KONCERTY. 
 
Všechna představení budou přenášena živě či budou záznamu, v HD obrazovém rozlišení, 5.1 zvuku apod.
 
 
Další potřebné informace najdete na webových stránkách www.izive.net a také na sociálních sítích – Facebook, Google+ či Twitter.