T-Mobile spustil unikátní aplikaci pro rozesílání krizových SMS

Mobilní operátor T-Mobile vyvinul unikátní aplikaci, prostřednictvím které lze rozeslat hromadné SMS do konkrétní oblasti s vysokým rizikem ohrožení zdraví nebo života. Záchranáři tak prostřednictvím tohoto jedinečného systému mohou obratem informovat občany například o pátrání po pohřešovaném dítěti, ale také o požárech, povodních či dalších kritických situacích. Firma to oznámila na dnešní tiskové konferenci. 

Službu s pracovním názvem SAR SMS (Search&Rescue SMS) začne během několika dní testovat Hasičský záchranný sbor a operátor jedná i českou policií. Aplikace je zároveň otevřená i pro ostatní operátory, kteří podobnou službu nenabízí. Nic podobného dosud nefunguje ani jinde v Evropě. Ostrý provoz zahájí v létě. 
    
"Impulzem pro vývoj aplikace byl nejen celosvětově alarmující počet pohřešovaných dětí, ale také potřeba velmi rychlého informačního kanálu při podobných kritických situacích. Technologické možnosti tohoto systému nabízejí velmi široké množnosti využití," uvedl ředitel právního útvaru T-Mobilu Miroslav Uřičař. 
    
SMS na všechny telefony v síti operátora, které se nacházejí v kruhové lokalitě určené záchranným týmem na mapě, je možné rozesílat prostřednictvím internetové stránky. Je přitom pro uživatele i záchranáře bezplatná. Náklady hradí operátor. 
    
Systém je velice dobře zabezpečen proti zneužití prostřednictvím dvoustupňové autorizace podobně jako u internetového bankovnictví. Název samotného systému je prozatím provozní, v T-Mobilu v současné době probíhá interní soutěž o nový název.
 
zdroj: ČTK

Speciály