Používáním tohoto webu souhlasíte s využíváním cookies na těchto stránkách. Více informací ZDE. Rozumím
Právě se nacházíte:

TIPY PRO VELKÉ KOUPELNY

19. 03 2015 | Když se mluví o zařízení koupelny, většinou se řeší malý prostor. Kdo však má příležitost radikálně zrekonstruovat nebo postavit zcela nové bydlení, může si splnit sen a koupelně věnovat místa více. Jak ale správně vybrat vybavení a jak jej vhodně rozmístit, aby velkorysý prostor neztratil svůj potenciál? Několik praktických rad přináší Keramika Soukup. 

„Velké koupelny nabízejí také velké množství řešení. Nebojte se tedy popustit uzdu fantazii, a pokud máte estetické cítění, můžete se do zařízení směle pustit i sami. Těm, kteří se na to necítí, bych doporučila služby designéra,“ uvádí Jana Soukup Líkařová, manažerka strategického nákupu a marketingu Keramiky Soukup, a dodává: „Pravidla pro vybavení větších koupelen jsou zcela jiná než u těch menších. Zařízení si vyžádá i větší rozpočet. Pokud však netoužíte po designových kouscích, nemusí být finální částka takovým strašákem.“
 
Tip č. 1 – Velký prostor potřebuje optimálně zaplnit
 
Základní chybou, které se může dopustit většina nezkušených, je rozmístění nábytku po obvodu místnosti. Ano, takto by to fungovalo v koupelně menší, ale v té velké je naopak potřeba využít i vnitřní části, která je ideální třeba pro samostatně stojící vanu. Větší nezaplněný prostor působí totiž neútulně, prázdně a nezajímavě. „Než začnete s vybavováním koupelny, měli byste si vše velmi dobře promyslet a nejlépe nakreslit, případně nechat návrh graficky zpracovat v koupelnovém studiu. Rozmístění nábytku a zařizovacích předmětů by totiž mělo mít logiku. Například umyvadlo, které patří k nejfrekventovanější části koupelny, by mělo být dobře přístupné s dostatkem místa kolem něj,“ radí Jana Soukup Líkařová.
 
Ani při výběru sanitární keramiky, nábytku a dalšího vybavení koupelny se nemusíte držet zkrátka – alespoň pokud jde o jejich rozměry. Pamatujte však na moudré heslo, že nic se nemá přehánět, a vybírejte tak, aby se jednotlivé kousky vzájemně doplňovaly. „Vhodné kombinace, které spolu budou dokonale ladit, jsou pro velkou koupelnu zásadní. Pokud si nejste zcela jisti v kramflecích, lze řadu vybavení vybrat od jednoho výrobce a ze stejné série, kde máte jistotu designové jednoty,“ doplňuje Jana Soukup Líkařová. 
 
Tip č. 2 – Rozdělení prostoru na jednotlivé zóny je základ
 
Útulnost i vzdušnost většímu prostoru zajistíte pomocí logického rozdělení do jednotlivých zón. Rozlišit je můžete třeba jinou barvou, tvarem obkladů, vyvýšením podlahy nebo polopříčkou. Uplatníte také velké dekory a mozaiky. Tímto způsobem můžete oddělit sprchový kout, diskrétní část s toaletou nebo zónu s lehátky pro odpočinek. Prostor velké koupelny otevírá otázku, zda část z něj neoddělit pro samostatné WC. V těch malých spojením získáte více místa. U větších takové šetření většinou nebývá třeba a toaleta s relaxační zónou v jedné místnosti by nebyla nejlepším řešením.
 
Tip č. 3 – Při výběru zařizovacích předmětů se nemusíte omezovat
 
Vždy je to především o vkusu a potřebách majitele, ale do velké koupelny se nemusíte bát umístit vanu i sprchu, bidet, pisoár, více nábytku nebo třeba sofa pro odpočinek. „Místo běžných sprchových koutů spíše vyniknou prosklené niky či průchozí prosklené sprchy ve středu místnosti,“ doporučuje Jana Soukup Líkařová.
 
Zážitek ze sprchování umocní hlavová baterie vyvolávající dojem deště v tropickém pralese.
 
„Z praktického hlediska do velkých koupelen navrhujeme často dvojumyvadlo, které ocení nejen početné rodiny, ale všichni, kteří se zde potkávají při ranní hygieně,“ popisuje Jana Soukup Líkařová.
 
Pro ty, kteří chtějí ještě vyšší komfort, se nabízí řešení v podobě dvou zcela oddělných umyvadel s velkorysým prostorem pro pohyb kolem nich.
 
Do koupelen, kde není třeba šetřit místem, se nabízí umístění samostatného bidetu.
Součástí domácí koupelny může být i pisoár.
 
Místo klasické vany se do větších prostor hodí vany zapuštěné do podlahy, velké rohové vany nebo hydromasážní systémy i vířivky.
 
Nezaplněný prostor uprostřed koupelny nejlépe využijete pro umístění volně stojící vany, která tak vytvoří přirozenou dominantu místnosti. „Stylové vany v prostoru doplněné designovými bateriemi do podlahy bývají doslova šperkem, který velkou koupelnu dokonale ozdobí. Dají se pořídit například ve velmi populární retro variantě,“ radí Jana Soukup Líkařová.
 
Tip č. 4 – S obklady a dlažbou si můžete pohrát
 
Ve větší koupelně si můžete více pohrát s barvami i designem obkladů a dlažeb, platí však pravidlo, že by vše mělo vzájemně ladit. „Velký prostor na rozdíl od malého snese i tmavší barvy, které lze použít pro optické modelování místnosti. Mezi trendové barvy již dlouhodobě patří přírodní odstíny a zemité barvy. Ve velkých koupelnách se ale uplatní i výraznější odstíny, kterými lze oddělit jednotlivé zóny nebo vytvořit jednu dominantní stěnu,“ vysvětluje Jana Soukup Líkařová. 
 
Větší koupelna dovoluje zkombinovat více formátů. Určitě se ale vyhněte listelám a tenkým vodorovným proužkům vytvořeným například z mozaiky. Ty totiž již tak velký prostor opticky nepřirozeně rozšíří. Zvolit si můžete obklady s různými povrchy od hladkých až po reliéfy i jejich kombinace. 
 
Tip č. 5 – Světlo dodá koupelně na útulnosti
 
„Ve velké koupelně by nemělo chybět jedno centrální svítidlo, které doplní několik zónových světel pro dosvícení. Silnější světlo je potřeba zejména kolem zrcadla,“ uvádí Jana Soukup Líkařová. 
 
Přirozené denní světlo je ve většině koupelen nesplnitelným snem. Ale právě velkorysé koupelny s dobrou dispozicí tuto možnost dávají, proto byste neměli zapomenout na okna. Pro některé se hodí jen menší, jiné mohou mít dokonce celé prosklené zdi. Soukromí v těchto případech zajistí závěsy či rolety.
 
Nejen praktická, ale i designově zajímavá jsou bodová světla, kterými lze nasvítit přesně to místo, které potřebujete. S LED pásky lze zase vytvořit zajímavé světelné kombinace.
 
Tip č. 6 – Co se vejde jen do velké koupelny?
 
Majitelé velkých koupelen si mohou dopřát nadstandardních požitků, které jim prostor nabízí. „Koupelna je v dnešní době stále více nejen místem očisty, ale také relaxace. Umístěte do ní tedy taburet nebo rovnou pohodlné křeslo, na které se můžete po koupeli usadit a ještě chvíli vychutnávat chvíle, které máte jen sami pro sebe,“ říká Jana Soukup Líkařová. Příznivci saunování si mohou pro vzpruhu těla i duše domů pořídit vlastní saunu. A sportovní nadšenci mohou do wellness zóny v koupelně začlenit i domácí tělocvičnu s posilovacím trenažérem či rotopedem.
 
Svěžest koupelny zajistí pár živých květin. Vybírejte takové, které snesou větší vlhkost, vyšší teploty a nepotřebují intenzivní osvětlení. Vhodné jsou například bromelie, kapradiny nebo dracény. 
 
Tip č. 7 – Skryjte vše, co nemá být vidět
 
Větší koupelny nabízejí dostatek místa pro úložné prostory. Vše od úklidových prostředků, přes ručníky až po kosmetiku tak můžete snadno schovat do koupelnového nábytku. Pokud do místnosti potřebujete začlenit i nevzhledné technické zázemí, vždy je potřeba ho dobře skrýt. Vhodné jsou například zasunovací neprůhledné dveře oddělující část místnosti.
 

Diskuse

 
.

Speciály

Naše magazíny

Novinky ze světa bydlení, aut, techniky ...

Modelky Fashion Models , více na www.fashion-models.cz